Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Alfa Romeo GTA ze zwycięstwem w konkursie Motor Klassik Award

Alfa Romeo GTA ze zwycięstwem w konkursie Motor Klassik Award

Prawie 60 lat po swoim historycznym zwycięstwie na torze Monza, Alfa Romeo GTA ponownie triumfuje. Tym razem legendarny model zdobył prestiżową nagrodę Motor Klassik Awards 2025 w kategorii „Włoskie klasyki”. Czytelnicy niemieckiego magazynu Motor Klassik oddali na nią 37,6% głosów, co zapewniło jej wygraną nad rywalami takimi, jak Ferrari, Maserati i Lamborghini. To kolejny sukces marki, która w 2023 roku triumfowała z modelem GTV6. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad 17 000 czytelników głosujących w 20 różnych kategoriach.

Prezentowana w 1965 roku Alfa Romeo GTA bazowała na modelu Giulia Sprint GT, ale jej nadwozie wykonano z ultralekkich stopów zamiast stali. Dzięki temu samochód ważył zaledwie 745 kg, co w połączeniu z 1,6-litrowym silnikiem twin-cam zapewniało doskonałe osiągi. Wykorzystanie materiałów takich, jak Peraluman oraz stopów magnezu pozwoliło inżynierom Alfa Romeo stworzyć prawdziwą wyścigową bestię. Do tego dochodziła aerodynamiczna sylwetka oraz sportowe elementy stylistyczne, takie jak charakterystyczne klamki i dodatkowe wloty powietrza.

Pod maską GTA znajdował się czterocylindrowy silnik DOHC o pojemności 1,6 litra, wyposażony w podwójny zapłon oraz dwa gaźniki Webera o średnicy 45 mm. W standardowej wersji rozwijał 115 KM, ale warianty wyścigowe osiągały nawet 170 KM. Wszystko to sprawiało, że GTA była niezwykle konkurencyjna na torach wyścigowych.

Alfa Romeo GTA szybko stała się niekwestionowanym liderem w kategorii samochodów turystycznych. Zmodernizowane wersje wyścigowe posiadały m.in. 90-litrowy zbiornik paliwa, chłodnicę oleju, klatkę bezpieczeństwa oraz mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu produkcji ZF. Dodatkowo w niektórych wersjach zastosowano aluminiową deskę rozdzielczą, co jeszcze bardziej obniżało masę pojazdu.

Model GTA odnosił ogromne sukcesy na torach takich jak Nürburgring, Monza, Brands Hatch czy Zandvoort. W latach 1966-1969 Alfa Romeo zdobywała mistrzostwa Europy, a jednym z jej kierowców był przyszły mistrz świata F1, Jochen Rindt. Włoski kierowca Andrea de Adamich triumfował w 1966 i 1967 roku, a Spartaco Dini w 1969 roku sięgnął po mistrzowski tytuł. W tym samym czasie Alfa Romeo zdobyła także tytuł mistrza konstruktorów.

Dziś Alfa Romeo GTA jest jednym z najbardziej pożądanych klasyków na rynku kolekcjonerskim. Modele produkcyjne osiągają ceny przekraczające 100 000 euro, a egzemplarze z wyścigową historią bywają nawet trzykrotnie droższe. Zaledwie około 500 egzemplarzy Giulii Sprint 1600 GTA trafiło na rynek, co czyni ten model niezwykle rzadkim.

Alfa Romeo kontynuowała rozwój modelu, wprowadzając w 1968 roku wersję GTA 1300 Junior, która również odniosła liczne sukcesy w sportach motorowych. Obecnie modele GTA to nie tylko świadectwo inżynieryjnej doskonałości, ale także symbol pasji i sukcesów Alfy Romeo w wyścigach.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Lancia i Cassina wspólnie wzięły udział w Milan Design Week 2025
Next post
Tak prezentuje się Alfa Romeo Junior Ibrida Q4 z napędem na obie osie

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Back
SHARE

Alfa Romeo GTA ze zwycięstwem w konkursie Motor Klassik Award