fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il Ponte poleca

Il Ponte poleca

Co we włoskim klimacie w dniach 22-28.02.2010

 

 

 

W związku z trzechsetną rocznicą rozpoczęcia wykopalisk w Herkulanum, Włoski Instytut Kultury zaprasza Państwa na
wystawę Muzy, bachantki i centaury z miast Wezuwiusza. Arcydzieła malarstwa pompejańskiego. Wystawa odkrywa przed widzami zasypane u stóp Wezuwiusza dzieła, które odcisnęły swój ślad także w sztuce polskiej. Mało kto wie, że teatr w Łazienkach wzorowany był na tym odkopanym w Herkulanum. A warto wiedzieć. Polecamy.
Więcej na:
www.iicvarsavia.esteri.it

Trwa cykl środowych spotkań ze sztuką w Centrum Promocji Kultury Praga Południe. W najbliższym tygodniu odbędzie się wykład Michelangelo Caravaggio – wczesny barok. Wstęp wolny.
Więcej na:
www.cpk.art.pl

W tym tygodniu mamy propozycje dwóch spektakli dla dzieci. Pierwsza to historia świętego Franciszka w teatrze Guliwer, która uczy najmłodszych jak zachować zawsze pogodę ducha i pomagać innym. Druga to znana każdemu bajka Carla Collodiego o Pinokiu – w nietypowej, musicalowej formie, do zobaczenia w teatrze Rampa. Wiedząc z doświadczenia, że wyjście z maluchem może być dobrą zabawą także dla dorosłych, serdecznie polecamy.
Więcej na: www.teatrguliwer.waw.pl
www.teatr-rampa.pl

Niezwykły tandem Treliński – Kudlička przygotował najnowszą wersję Traviaty specjalnie z myślą o warszawskiej publiczności. Samej opery nie trzeba przedstawiać – ta nieśmiertelna opowieść o niespełnionej miłości, zarówno wzruszająca, jak i skandaliczna (główna bohaterka jest prostytutką, co w dniu prapremiery – pamiętajmy, że był to XIX wiek! – wstrząsnęło gustami publiczności). Jako para kochanków zaśpiewają Aleksandra Kurzak i Sébastien Guèze.
Więcej na:
www.teatrnarodowy.pl

Instytut Włoski zaprasza jak zwykle na czwartkowe spotkanie z włoską kinematografią. W nadchodzącym tygodniu odbędzie się projekcja kolejnego filmu w reżyserii Roberto Faenzy, I giorni dell’abbandono (Czas porzucenia). Akcja filmu rozgrywa się we współczesnym Turynie. Obserwujemy jak Olga, matka dwójki dzieci, zostaje niespodziewanie porzucona przez męża. W rozpaczy, wśród trudów codzienności, próbuje uporządkować swoje życie na nowo.
Więcej na:
www.iicvarsavia.esteri.it

W dniu 24 lutego (środa) o godzinie 18:00 Wydawnictwo Literackie oraz Empik zapraszają na spotkanie z autorką popularnych książek Tysiąc dni w Toskanii i Tysiąc dni w Wenecji, Marleną de Blasi. Odbędzie się ono w księgarni Empik przy ul. Marszałkowskiej 116/122.
Więcej na:
www.wydawnictwoliterackie.pl

Wydawnictwo Arkady proponuje Państwu nowość – album Muzeum Narodowe w Krakowie – arcydzieła malarstwa. Tom prezentuje najcenniejsze dzieła malarstwa z najstarszych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Krakowie (rok założenia 1879) oraz zapoczątkowanej na przełomie XVIII i XIX wieku w Puławach Kolekcji Książąt Czartoryskich. Zbiory te pozwalają dokładnie prześledzić nie tylko ewolucję malarstwa polskiego, ale także zawierają wiele bardzo cennych dzieł mistrzów europejskich, w tym słynną Damę z łasiczką wielkiego Leonarda da Vinci.
Więcej na: www.arkady.info

Trudno wyobrazić sobie kuchnię włoską bez oliwy z oliwek. Wydawnictwo RM namawia więc wszystkich miłośników włoskich smaków do zakupu książki Gabriele Lehari Oliwa i oliwki – w kuchni, dla zdrowia, dla urody. Omówiono w niej zastosowanie oliwy i oliwek w kuchni – podane zostały przepisy na wyśmienite dania wegetariańskie, mięsne, rybne, sosy, sałatki i wypieki zawierające oliwki lub oliwę z oliwek oraz zaprezentowano niezwykły wpływ, jaki mają na nasz organizm składniki mineralne i witaminy zawarte w oliwkach i oliwie. Ważna też jest rola oliwy z oliwek dla poprawy urody jako podstawowego składnika maści i kremów, które leczą i pielęgnują naszą skórę.
Więcej na:
www.biblion.pl

Księgarnia internetowa Biblion poleca także nowość autorstwa Marii Maliny Lampone pt. Ponte Vecchio-stary most. Jest to opowieść o pięknej i głębokiej, lecz trudnej miłości młodych ludzi – Polki i Włocha. Zakochani miłością czystą i bolesną, rozdarci między dwa obce światy: Polskę lat 70-tych, później stanu wojennego, i Włochy – dalekie od wyobrażenia radosnej krainy. Na przeszkodzie do szczęścia stoją zamknięte granice, kontrolowana korespondencja, rodzina i brak pieniędzy…
Więcej na:
www.biblion.pl

Miłośnicy starożytnych dziejów Italii mogą zainteresować się nowością wydawnictwa Bellona pt. Kyme 474 p.n.e. Tytułowa bitwa była starciem morskim, które rozegrało się
na wodach Zatoki Neapolitańskiej w 474 roku p.n.e. W dużym uproszczeniu można uznać, że jej autorami byli greccy koloniści oraz Etruskowie, a dokładniej – mieszkańcy kolonii Kyme (Cumae) położonej na północ od Neapolu, którzy, wspomagani przez Syrakuzy, stanęli przeciwko koalicji etruskich miast-państw. Zamiarem autorki, Marty Korczyńskiej Zdąbłarz, jest przedstawienie Czytelnikowi konfliktów zbrojnych Etrusków ze światem greckim, uzupełnionych o rekonstrukcję okrętów wojennych i uzbrojenia walczących stron, a także o rozważania nad reperkusjami, jakie starcia te spowodowały. www.biblion.pl

Wiedza Powszechna zachęca do zakupu nowości –
Podstawowego Słownika włosko-polskiego i polsko-włoskiego autorstwa Aliny Kruszewskiej i Anny Jeślińskiej. Zawiera on 18 000 haseł, wyrażeń i zwrotów współczesnego języka włoskiego i polskiego, niezbędne terminy z różnych dziedzin, spis włoskich czasowników nieregularnych. Słownik będzie niezwykle pomocny w kontaktach turystycznych i zawodowych oraz w początkowej fazie nauki języka włoskiego.

Już 22 lutego o godz. 18 w siedzibie Włoskiego Instytutu Kultury odbędzie się konferencja Strategie językowe wloskiej branży reklamowej, w której wezmą udział prof. Edoardo Lombardi Vallauri i prof. Artur Gołkowski. Dla zainteresowanych wstęp wolny.
Więcej na:
www.iicvarsavia.esteri.it

www.ilponte.pl

Poprzedni wpis
13 Monte Carlo Historique
Następny wpis
Wyścigi Abarthów 500

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Il Ponte poleca