fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il Ponte poleca

Il Ponte poleca

Co ciekawego we włoskim klimacie w dniach 31.V – 7.VI.2010

 Pod redakcją Marii Bulikowskiej

Madame Butterfly, opera Giacomo Pucciniego, została wystawiona po raz pierwszy w Mediolanie, 17 lutego 1904. Prapremiera, ku przerażeniu kompozytora, okazała się największą klapą w historii Teatro alla Scala! Na szczęście z biegiem lat widzowie docenili tragiczną historię Cio Cio San, uszlachetnioną przepięknym tłem muzycznym Pucciniego. Teraz mamy okazję podziwiać je w Operze Narodowej, w inscenizacji Trelińskiego i Kudlički.
Więcej na: www.teatrwielki.pl

Młodzieży buntującej się przeciwko sztywnemu światu dorosłych polecimy natomiast musical Romeo i Julia, w Studio Buffo. Może nawet do obejrzenia wraz z rodzicami?
Więcej na: www.studiobuffo.com.pl

7 czerwca Włoski Instytut Kultury zaprasza na koncert Duo Rocca-Benigni – Muzyka na klarnet i fisharmonię od południowych Włoch do Południowej Ameryki i jeszcze dalej. Wstęp na koncert wolny.
Więcej na: www.iicvarsavia.esteri.it

W nadchodzącym tygodniu dla wielbicieli wszystkiego, co włoskie, Kino Iluzjon szykuje kilka ciekawych projekcji:
2 czerwca o godzinie 18:00 flim Voyou – la canaglia. Historia powstania tego filmu jest dość niezwykła. Tytułowy bohater, złodziej i oszust, miał bowiem swój autentyczny pierwowzór. Był nim człowiek, który po wyjściu z więzienia natychmiast rozpoczął przygotowania do nowego skoku – tym razem na bank. Film produkcji włosko-francuskiej.
2 czerwca o godzinie 20:15 legendarne Rzymskie Wakacje z Gregory Peckiem i Audrey Hepburn. Ta urocza komedia filmowana była w naturalnej scenerii rzymskich placów i uliczek, wśród autentycznych mieszkańców Wiecznego Miasta – czyli to, co lubimy najbardziej…
4 czerwca o godzinie 20:00 pokaz filmu Roma w reżyserii Federica Felliniego. W tym mozaikowym portrecie miasta, na który składają się epizody z lat 1931-1971, przebija nabożne wręcz uwielbienie dla Rzymu – miejsca uświęconego swą historią, trwaniem, zmiennością i nienaruszalnością zarazem. Polecamy!
Więcej na: www.fn.org.pl

Przypominamy, że na czas remontu Muzeum Książąt Czartoryskich warszawiacy będą mieli okazję obejrzeć genialne dzieła, w tym Damę z gronostajem Leonarda da da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta Harmensza van Rijn. Wystawa prezentowana będzie na Zamku Królewskim w Warszawie aż do jesieni.
Więcej na: www.zamek-krolewski.pl

Trwa cykl Spotkań ze sztuką w Centrum Promocji Kultury Praga Południe. Najbliższy wykład odbędzie się 2 czerwca, a jego tematem będzie Surrealizm. Polecamy!
Więcej na: www.cpk.art.pl

W wydawnictwie Arkady mamy okazję nabyć w promocyjnej cenie książkę Muzeum zaginionych dzieł Simona Haupta. Ta fascynująca lektura opowiada m.in. o fenomenie kradzieży Mony Lisy. Wielu badaczy twierdzi, że arcydzieło Leonarda stało się naprawdę sławne dopiero po tym, jak Vincenzo Peruggia wyniósł je z Luwru w 1911 roku: w następnych miesiącach kompozytorzy pisali muzykę na cześć Mony Lisy i urody modelki; prasowi rysownicy satyryczni wykpiwali wysiłki policji zmierzające do jej odnalezienia; kabaretowe szansonistki występowały jako jej wersja topless. Przez dwa lata, dopóki nie pojawiła się we Florencji, w Luwrze zbierały się tłumy, gapiąc się na puste miejsce na ścianie. Ludzie przybywali o wiele liczniej niż wtedy, kiedy tam była.
Autor zastanawia się nad kondycją sztuki, zadając pytanie: Czy szukamy w niej czegoś, co straciliśmy?
Polecamy.
Skoro już mowa o wielkim Leonardzie da Vinci – jeżeli cenią Państwa jego dzieła – niezależnie od tego, czy padły ofiarą kradzieży! – warto sprawić sobie piękny album wydany przez Arkady. Książka (przygotowana przez włoskich autorów) w ciekawy sposób pokazuje wszystkie dziedziny nauki i sztuki interesujące Leonarda da Vinci: nie tylko malarstwo, ale również astronomię i architekturę, anatomię i hydrologię, machiny wojenne, badanie dawnych i nowych technik artystycznych i wnikliwą obserwację natury. Album w chwili obecnej objęty jest rabatem.
Specjalną ceną (50% rabatu) objęte są także albumy Taschena, w tym prezentujące włoskich artystów: Arcimbolda, Caravaggia, Rafaela.
Więcej na: www.arkady.com.pl

Alessandro Baricco jest jednym z najbardziej popularnych włoskich pisarzy – jego powieści znikają z półek księgarni równie szybko, jak poranne cornetti z barów. Księgarnia Dedalus poleca książkę Ta historia, w tłumaczeniu Haliny Kralowej. Oto, jak opisuje ją wydawca:
Ta historia jest historią Ultima Parri, który ma złoty cień i dlatego nie sposób go nie dostrzec. Jego pasją są samochody, a jeszcze bardziej fascynują go drogi, po których te samochody jeżdżą. Drogi pełne zakrętów, jak na torze wyścigowym. Marzeniem Ultima jest zbudowanie takiego toru. Ale na przeszkodzie stają rodzinne tragedie, okopy pierwszej wojny światowej, niespełniona miłość. Całe życie Ultima pełne jest zakrętów, o wiele bardziej dramatycznych niż te, które pokonać muszą samochody.
Więcej na: www.dedalus.pl

Wydawnictwo Książnica zwraca się z nową ofertą do miłośników powieści historycznych: warto przeczytać Synów Wilczycy pióra Tanji Kinkel, opowieść o miłości i ambicjach, z których zrodziła się potęga antycznego Rzymu. Akcja powieści toczy się w VII w.p.n.e. w Egipcie, greckich Delfach i, oczywiście, na Półwyspie Apenińskim.
Więcej na: www.biblion.pl

W tym tygodniu na blogu Julii Wollner kolejne trzy smakowite kąski. Już dzisiaj, 31 maja, z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka – coś na poprawę humoru dla wszystkich nielubiących poniedziałków!
W środę 2 czerwca Julia spotka się na blogowych łamach z Włochami mieszkającymi w Warszawie, aby spytać ich, za czym tęsknią, co ich denerwuje, a co kochają w polskiej stolicy.
W piątek 4 czerwca do lektury zachęcamy wszystkich mających problemy z gotowaniem – okazuje się, że dania kuchni włoskiej mogą być naprawdę proste!
Więcej na: www.ilponte.pl/julia_wollner

www.ilponte.pl

Previous post
Samochód jak narkotyk. Gdzie?
Next post
Zobacz, jak wynalazek z Włoch ratuje motocyklistę

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Il Ponte poleca