fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Italian Track Day 2017

Italian Track Day 2017

Motorsport zawsze był bliski miłośnikom włoskiej motoryzacji. Dzisiaj najmocniej z wyścigami utożsamiają się raczej Alfsiti, ale nie jest to regułą. Zawsze cieszyły mnie wszelkie wydarzenia mające na celu podniesienie umiejętności kierowcy oraz rywalizacji w bezpiecznym otoczeniu. Taki też był Italia Track Day na torze w Kielcach.

Inicjatywa prowadzona przez osoby związane z klubami Alfaholicy.org oraz Dobre bo Włoskie miała swoją kolejna edycję. Wydarzenie ma raczej towarzyski i przyjacielski charakter niż znamiona poważnej rywalizacji torowej (chociaż niektórzy traktują to bardzo poważnie 🙂 ). Organizatorem ostatnich edycji jest Kamil Czeszejko, znany m.in. z projektu bardzo gruntownie zmodyfikowanej Alfy 156. Uczestnicy Forza Italia 2016 mogli zobaczyć jego projekt na żywo w Dworze Many w raczej statycznym otoczeniu. W Kielcach 156 wyposażona w silnik z Fiata Coupe o mocy 380 KM czuła się znacznie bardziej naturalnie niż na pikniku 🙂

Formuła Italian Track Day to część szkoleniowa plus rywalizacja na próbie sportowej w drugiej części dnia. Impreza zorganizowana jest przez Driving Experience i dopracowana do perfekcji. Grupy szkoleniowe po odprawie sprawne ruszają poćwiczyć różne elementy, nie tylko jazdy sportowej. Scenariusz był prawie identyczny jak w edycji z 2013 roku, w której braliśmy czynnie udział. Tym razem pojechaliśmy głównie pokibicować i powdychać trochę spalin.

18 sierpnia pogoda dopisała i w pełnym słońcu na torze stawiło się 50 aut. Lista włoskich pojazdów została uzupełniona o kilka aut gości, słusznie z resztą przez organizatora przypisanych do oddzielnej grupy szkoleniowej. Przekrój włoskich pojazdów był duży – od „analogowej” Alfy 75, przez przygotowanego do bardziej wyczynowych jazd Fiata Seicento, po najnowsze wcielenia Abarthów oraz Alfę 4C.

Pogoda sprzyjała kibicowaniu chociaż nie można powiedzieć, że odwiedzający zjechali tłumnie. Po południu pojawiła się grupa uczestników zlotu Alfaholików, który trwał w tych dniach. Na torze przebywali raczej uczestnicy i ich osoby towarzyszące.

Cieszy inicjatywa, która podnosi umiejętności kierowców, nie tylko tępo zachęca do gonienia po prostej… Nadal uważam, że jest ich zdecydowanie za mało. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie dołożymy ciekawą propozycję do kalendarza, ale o tym dopiero za jakiś czas 🙂

Pośród włoskich aut najsprawniej z próbą sportową poradzili sobie kierowcy Fiata Coupe 20VT (300 KM), Alfy 147 GTA (250 KM) oraz Alfy 4C (240 KM). Generalną klasyfikację wygrali jednak uczestnicy poruszający się znacznie mocniejszymi Nissanem GTR (800 KM) oraz Seatem Leaonem Cupra (400 KM).

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć oraz filmu organizatora.

Tekst i zdjęcia: Jakub Strzemżalski

Previous post
Noc Cudów w salonach Fiata
Next post
Włoska Jesień – deszczowe zakończenie sezonu

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Italian Track Day 2017