fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Tajemnicza Alfa

Tajemnicza Alfa

marciano thumb

Od kliku miesięcy emocje miłośników ekstremalnych samochodów sportowych wzbudza Alfa Romeo TZ3. To przepiękne, wyczynowe coupe zbudowane przez Zagato na bazie Alfy 8C Competizione swoją stylistyką nawiązuje do legendarnych modeli TZ1 i TZ2. Tym, co najbardziej przemawia do wyobraźni, jest unikatowość TZ3. Samochód powstał tylko w jednym egzemplarzu na zamówienie pewnego zamożnego kolekcjonera.

Podobne korzenie miał model zbudowany w 1972 roku przez konstruktora Vincenzo Marciano, ucznia słynnego Giotto Bizzarriniego (ATS, Bizzarrini). Smukłe, dwumiejscowe coupe swoim wyglądem nawiązywało do Alfa Romeo 33 Stradale. Konstrukcyjnie był to jednak zupełnie inny samochód. Nadwozie oparto na szkielecie rurowym pokrytym aluminiowymi panelami. Przednia szyba, oraz przednie reflektory zapożyczono z Ferrari. Za źródło napędu posłużył 2,5 litrowy silnik V-8 z Alfa Romeo Montreal, w którym zasilanie gaźnikowe zastąpiono wtryskiem paliwa. Umieszczono go wzdłużnie w przedniej części nadwozia. Skrzynia biegów, oraz zawieszenie pochodziły z Jaguara. Całość nazywana Marciano 268A, znana jest również jako Alfa Romeo Marciano 268A i powstała w jednym egzemplarzu.

Samochód ten jako pełnokrwista wyścigówka wykorzystywany był zgodnie z przeznaczeniem – w latach 70-tych widywano ją podczas różnych zawodów na torach wyścigowych. Obecnie auto również nie pokrywa się kurzem w klimatyzowanym garażu. Regularnie bierze udział w wyścigach samochodów historycznych reprezentując barwy Scuderia Biondetti. Ostatni raz na żywo można było je podziwiać w czasie track-day’u na torze Można zorganizowanego przez R.I.A.R w ramach obchodów stulecia Alfa Romeo.

Tekst: Krzysztof Kubas
Zdjęcia: Jakub Strzemżalski, Tomek Zduńczyk, Kamil Baczewski

Poprzedni wpis
Film akcji! Oto nowa królowa Zielonego Piekła
Następny wpis
Milion i duży Fiat w tureckiej kawie

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Tajemnicza Alfa