fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Lamborghini Diablo VT z 1994 r. sprzedane za 379 tys. dolarów

Lamborghini Diablo VT z 1994 r. sprzedane za 379 tys. dolarów

26 stycznia 2023 roku na aukcji RM Sotheby’s w Arizonie za kwotę 379 000 dolarów sprzedano czerwone Lamborghini Diablo VT z 1994 roku

Lamborghini Diablo zadebiutowało 21 stycznia 1990 r. jako długo oczekiwany następca Countacha, który był sprzedawany w różnych formach od 1974 r. Język projektowy Marcello Gandiniego, polegający na klinowatym kształcie i kabinie zwróconej do przodu, został przeniesiony do Diablo oraz znacznie udoskonalony i uczyniony mniej kanciastym, zarówno w pogoni za aerodynamicznymi osiągami, jak i w celu zwiększenia atrakcyjności dla szerszej publiczności. 

Moment obrotowy, pochodzący z umieszczonej centralnie 5,7-litrowej, jednostki V12 Giotto Bizzarrini, trafiał na tylną oś. Jednostka wytwarzała 485 KM, a auto mogło rozpędzić się do 320 km/h. W Lamborghini wprowadzono również udogodnienia, takie jak elektryczne szyby i lusterka – chociaż układ kierowniczy pozostał niewspomagany (w przypadku pierwszych samochodów), a klimatyzacja była opcjonalna (do 1997 roku).

Na Salonie Samochodowym w Genewie w 1993 roku Lamborghini zaprezentowało Diablo VT – wariant z napędem na wszystkie koła, w którym wprowadzono drobne poprawki kosmetyczne i mechaniczne, co w sumie znacznie poprawiło jego właściwości jezdne przy dużych prędkościach w porównaniu z modelem podstawowym. W celu zwiększenia komfortu jazdy kierowcy i pasażerów wprowadzono lżejsze sprzęgło, nieco większe fotele, przeprojektowaną deskę rozdzielczą oraz ulepszony system klimatyzacji. 

W przedniej części nadwozia VT, w pobliżu świateł drogowych, pojawiły się wloty, które miały pomóc w chłodzeniu nowych, czterotłoczkowych hamulców Brembo. Zwiększono również liczbę i moc świateł drogowych, aby poprawić widoczność. Wspomaganie układu kierowniczego ułatwiło kierowanie samochodem, podobnie jak aktywne zawieszenie z elektronicznie regulowanymi amortyzatorami.

Dodany system kontroli trakcji ze sprzęgłem wiskotycznym sprawił, że VT z napędem na wszystkie koła stał się znacznie lepszy w prowadzeniu, bardziej przyjazny i wszechstronny. Lamborghini wyprodukowało zaledwie 400 egzemplarzy pierwszej generacji VT w latach 1993-1998, choć jego mechaniczna podstawa została później wykorzystana w VT Roadster, VT 6.0 i VT 6.0 SE.

Ten wczesny model Diablo VT z rynku amerykańskiego w klasycznej kombinacji kolorystycznej Diablo Rosso i skóry Champagne jest wyposażony w stylowe, opcjonalne tylne skrzydło z włókna węglowego, dywaniki Keith Collins oraz sześciopłytową zmieniarkę CD. Samochód został ukończony w fabryce w Sant’Agata Bolognese w październiku 1993 roku, a naklejka na oknach potwierdza, że dostarczono go do Momentum Porsche w Houston w Teksasie.

Sprzedane mieszkańcowi Nevady, który rezydował w pobliżu Lake Tahoe, Diablo VT zostało zarejestrowane po raz pierwszy w czerwcu 1995 roku, kiedy to jego przebieg wynosił około 848 kilometrów. Towarzyszące faktury serwisowe sięgające 1999 roku wskazują na regularny serwis przed nabyciem samochodu przez ostatniego sprzedającego w październiku 2016 roku.

W ramach przygotowań do sprzedaży samochód został poddany serwisowi mechanicznemu pod koniec 2022 roku. Prace obejmowały ponowne uszczelnienie pokryw wałka rozrządu, naprawę różnych drobnych wycieków oleju, wymianę wszystkich płynów i elementów zapłonu.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Valtteri Bottas odebrał Giulię GTAm
Next post
Ducati i Lamborghini oferują zwiedzanie muzeów obu marek

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Lamborghini Diablo VT z 1994 r. sprzedane za 379 tys. dolarów