fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Alfa Romeo Giulietta Spider z 1959 sprzedana na aukcji

Alfa Romeo Giulietta Spider z 1959 sprzedana na aukcji

15 czerwca 2021 roku zakończyła się aukcja RM Sotheby’s, podczas której wystawiono m.in. Alfę Romeo Giuliettę Spider by Pinin Farina z 1959 roku. Eksperci szacowali, że w drodze licytacji cena tego pojazdu może sięgnąć 120 000 euro. Ostatecznie jednak na próżno szukać informacji o rozstrzygnięciu tej aukcji.

Alfa Romeo tworzyła swoje pojazdy według formuły „mały samochód, wysokie osiągi”. Trend zapoczątkowała Giulietta Sprint Bertone w 1954 roku. Auto wyróżniało się dynamicznym silnikiem i dobrymi właściwościami jezdnymi, a także wydajnymi hamulcami. Głównymi konkurentami pozostawały modele Porsche – 356 Cabriolet i Speedster. Oba z reguły były oceniane gorzej pod względem możliwości jezdnych.

Ta Giulietta Spider z 1959 roku może pochwalić się godną uwagi historią wyścigową. Po raz pierwszy została zarejestrowana w Palermo we Włoszech w czerwcu 1959 roku, po czym wzięła udział w 45. edycji Targa Florio w 1961 roku.

Z tej okazji Mario Tropia i Giuseppe Parla prowadzili samochód dla zespołu Nissena. Alfa Romeo startowała w klasie GT1.3 i nosiła numer 22. Nie ukończyła jednak tego trudnego wyścigu na nierównym, 72-kilometrowym torze Circuito Piccolo delle Madonie. Historyczne zdjęcie, które znajduje się w aktach, pokazuje samochód otoczony przez widzów i wyglądający nieco gorzej, z widocznym wgnieceniem na przednim zderzaku po stronie kierowcy!

Giulietta Spider przeszła  gruntowną renowację kosmetyczną i mechaniczną, w ramach której została odnowiona w kolorze Biancospiro, z czarnym wnętrzem. Nadwozie uzupełniają prawidłowe felgi Borrani, a kabina wygląda tak, jak dawniej, gdy Tropia i Parla zasiadali za kierownicą kilkadziesiąt lat temu.

Niedawno samochód odzyskał numer 22, który nosił podczas Targa Florio w 1961 roku – to wymowny hołd dla jego udziału w jednym z największych i najbardziej historycznych wydarzeń w sportach motorowych, a być może zaproszenie dla jego następnych właścicieli, aby cieszyli się tą wspaniałą Giuliettą Spider.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Nowy Fiat 500 otrzymał 5 gwiazdek w teście Green NCAP
Next post
Charles Leclerc drugi na Silverstone. Zabrakło 4 s do zwycięstwa

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Alfa Romeo Giulietta Spider z 1959 sprzedana na aukcji