fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Nowy Fiat 500 otrzymał 5 gwiazdek w teście Green NCAP

Nowy Fiat 500 otrzymał 5 gwiazdek w teście Green NCAP

Nowy, w pełni elektryczny Fiat 500 to pierwszy samochód w 2021 roku, który uzyskał maksymalną notę 10/10 w rankingu Green NCAP Energy Efficiency Index, otrzymując 5 gwiazdek

To także jedyny pojazd, jaki w zakresie wskaźnika efektywności energetycznej uzyskał najlepszy możliwy wynik. Nowa pięćsetka została zaprojektowana, skonstruowana i wyprodukowana w Turynie. W dodatku to pierwszy w pełni elektryczny model w historii Fiata – wcześniej powstawały co najwyżej bezemisyjne warianty na bazie samochodów zaprojektowanych przede wszystkim pod kątem zastosowania jednostki spalinowej.

Auto korzysta z akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 42 kWh, dzięki którym dysponuje zasięgiem do 320 kilometrów w cyklu mieszanym WLTP. Funkcja szybkiego ładowania prądem o mocy 85 kW pozwala na zwiększenie zasięgu o dodatkowe 50 kilometrów w czasie zaledwie 5 minut. Z kolei dobicie do poziomu 80% naładowania akumulatora to kwestia zaledwie 35 minut. 

W teście Green NCAP wziął udział wariant o mocy 118 KM, który jest w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 9 sekund i osiągnąć prędkość maksymalną 150 km/h. 

Green NCAP to niezależna inicjatywa promująca rozwój samochodów, które są czyste, energooszczędne i nieszkodliwe dla środowiska. Jej celem jest poprawa jakości powietrza, którym oddychamy, maksymalne wykorzystanie zasobów służących do przewozu pasażerów oraz zmniejszenie globalnego ocieplenia. Na łamach strony organizacji przeczytamy:

Emisja zanieczyszczeń pochodzących z transportu jest jedną z głównych przyczyn złej jakości powietrza na całym świecie, zwłaszcza w miastach. Wiadomo, że problemy związane z jakością powietrza są główną przyczyną wielu problemów zdrowotnych, a nawet przedwczesnej śmierci, dlatego potrzeba ograniczenia zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy drogowe nigdy nie była większa. Zasoby naturalne wykorzystywane do napędzania pojazdów – bezpośrednio, w przypadku silników spalinowych, lub pośrednio, jeżeli są one wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej – są ograniczone i powinny być wykorzystywane w sposób jak najbardziej oszczędny.  Aby to osiągnąć, samochody powinny być tak wydajne energetycznie, jak to tylko możliwe.  Transport drogowy w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania tzw. gazów cieplarnianych, które zapobiegają ucieczce ciepła z naszej planety i prowadzą do globalnego ocieplenia, dlatego też należy je w miarę możliwości minimalizować.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Jay Leno przetestował Alfę Romeo 4C Spider 33 Tributo
Next post
Alfa Romeo Giulietta Spider z 1959 sprzedana na aukcji

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Nowy Fiat 500 otrzymał 5 gwiazdek w teście Green NCAP