fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Alfa Romeo Tipo B na sprzedaż. Tym modelem ścigał się Enzo Ferrari

Alfa Romeo Tipo B na sprzedaż. Tym modelem ścigał się Enzo Ferrari

W 2017 roku Ferrari świętowało 70-lecie. Ale historia założyciela – Enzo – i zespołu wyścigowego Scuderia sięgają znacznie dalej. Zanim Enzo zaczął produkować własne samochody, ścigał się modelami marki Alfa Romeo, w tym Tipo B.

Jednym z najbardziej utytułowanych pojazdów wyścigowych, który wyróżniał się m.in. fotelem kierowcy umieszczonym centralnie, było właśnie Tipo B. Za projekt odpowiadał dyrektor techniczny Alfy Romeo, sławny Vittorio Jano. Tym modelem dla stajni Scuderia jeździli między innymi tacy kierowcy, jak Tazio Nuvolari, Rudolf Caracciola i Louis Chiron.

Z kolei tym konkretnym egzemplarzem – naprzemiennie noszącym numer nadwozia 5007 i 50007 – ścigał się Richard Shutteworth, brytyjski pilot zarówno samolotów, jak i samochodów wyścigowych. Na swoim koncie miał przede wszystkim wygraną w Grand Prix na torze Donington. W walce o pierwsze miejsce musiał pokonać dwa bardzo szybkie Bugatti Type 59.

Tipo B, znane również jako P3, pod koniec sezonu 1935 roku przeszło na emeryturę. Niestety, następcy nie udało się powtórzyć jego licznych sukcesów osiągniętych w rywalizacji z czołowymi producentami. I to jest właśnie jeden z powodów, dla których ten model aspiruje do miana legendy.

Niewiele egzemplarzy przetrwało do dziś. Dlatego też aukcja, która zostanie zorganizowana przez firmę Bonhams podczas zbliżającego się Goodwood Festival of Speed, stanowi wyjątkową okazję do tego, by stać się właścicielem P3. Jednak to gratka zarezerwowana wyłącznie dla bardzo zamożnych – zdaniem ekspertów cena tego egzemplarza może sięgnąć od 4,5 do 5 milionów funtów.

P3, jak przystało na auto stworzone z myślą o wyścigach, oferowało bardzo dobre osiągi, co było zasługą umieszczonego z przodu silnika generującego przeszło 200 KM oraz bardzo niskiej masy własnej, oscylującej wokół 700 kg. Zwinna i wszechstronna Alfa Romeo wygrała aż 16 spośród 39 Grand Prix w 1935 roku, raz na zawsze zapisując się na kartach historii jako bezkompromisowy samochód wyścigowy.

Więcej informacji o Alfie Romeo Tipo B Grand Prix Monoposto, wystawionej na sprzedaż podczas Goodwood Festival of Speed, znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej domu aukcyjnego Bonhams.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcie: Bonhams

10

Previous post
Specjalna edycja Fiata 500 na cześć 500 Jolly Spiaggina
Next post
Tak wygląda 488 Pista Piloti we wszystkich 4 kolorach

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Alfa Romeo Tipo B na sprzedaż. Tym modelem ścigał się Enzo Ferrari