fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Amerykanie poczekają na nowe Pagani

Amerykanie poczekają na nowe Pagani


Nowy model Pagani Huayra  to bezkompromisowy samochód sportowy, odziany w karbonową karoserię i napędzany przez potężne V12 twinturbo produkcji AMG. Jego nazwa pochodzi od starożytnego słowa, które w języku Indian Ameryki Południowej oznacza wiatr. Mimo tego związku z kontynentami amerykańskimi, model ten nie jest mile widziany za oceanem. Powodem braku homologacji na rynku północnoamerykańskim stał się brak “inteligentnego” systemu poduszek powietrznych.

Kilka tygodni temu Huayra  miała swoją premierę w Stanach Zjednoczonych. Auto, tak jak w Europie, zostało przyjęte ciepło przez pasjonatów egzotycznych samochodów. Nikt się jednak nie spodziewał, że NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration, czyli oddział amerykańskiego departamentu transportu odpowiadający za bezpieczeństwo na drogach) nie przyzna homologacji nowemu dziecku Pagani. (Taka sama sytuacja miała miejsce w przypadku Zondy). Główną przyczyną był brak zaawansowanego systemu poduszek powietrznych, w którym sensory dostosowują napełnienie airbagów w zależności od  wagi i wzrostu pasażera. Stosowanie takich poduszek jest wymagane w Stanach Zjednoczonych od 2004 roku, jednak obowiązuje one producentów, których produkcja przekracza 10 tys. sztuk rocznie. Dlatego w szczególnych przypadkach pojazdy niszowych producentów były dopuszczane do ruchu, mimo nie spełniania tej wytycznej. Firma  Pagani o tym fakcie oczywiście wiedziała i zdawała sobie sprawę, że nie spełnia warunków homologacyjnych, jednak liczyła na taki sam wyjątek ze strony NHTSA. 

Taka sytuacja miała już miejsce wśród kilku modeli, między innymi Tesli, Bugatti, Lamborghini, Ferrari, Koenigsegga i Spykera. Pagani zgłosiło się do NHTSA już w 2008 r., kiedy poprosiło o czasowe zezwolenie na wprowadzenie nowego modelu mimo braku homologowanego systemu poduszek powietrznych. Miało to dać czas producentowi, by zdobyć fundusze i opracować nowoczesny systemu airbagów. Przygotowanie nowego systemu, którego przybliżony koszt miał wynosić 4 mln euro,  miało być pokryte z sprzedaży pierwszych egzemplarzy Huayry (również na rynku amerykańskim).

Mimo ponagleń ze strony Pagani, NHTSA wystawiła decyzję dopiero 29 Lipca 2011 r., na pięć dni przed premierą Huayry w Stanach Zjednoczonych. Jak zapewnił Horacio Pagani – “inteligentne poduszki” to niewielka część wszystkich stosowanych systemów bezpieczeństwa. Większość autorskich rozwiązań wykracza poza przepisy bezpieczeństwa, które wynikają z badań i doświadczeń dotyczących dynamiki wypadków  supersamochodów”.

Czy w takim razie Huayra podzieli los wielu innych konstrukcji, które nie dostały homologacji za oceanem,  jak Porsche 959, BMW Z1 czy Cizeta Moroder V16T?

Mimo dużych wydatków na opracowanie nowej technologii, rynek amerykański jest jednym z najważniejszych dla producentów supersportowych samochodów. Dlatego, jak zapowiedział  Horacio Pagani, pracę nad nowym systemem poduszek zostaną przyspieszone i pierwsze zmodyfikowane Pagani Huayra trafią do klientów za oceanem na początku 2013 roku.  

Prezentacja Pagani Huayra w USA

Tekst: Jakub Ziółkowski
Zdjęcia: pagani.com

Poprzedni wpis
Bemowo znowu opanują klasyki
Następny wpis
Alfaholicy w Biłgoraju

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Amerykanie poczekają na nowe Pagani