fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Automobili Lamborghini podsumowało rekordowy rok 2022

Automobili Lamborghini podsumowało rekordowy rok 2022

Lamborghini nadal potwierdza pozytywne trendy po nieuniknionym wpływie pandemii, która dotknęła niemal każdą branżę. Przez ostatnie dwa lata firma kontynuowała swój imponujący wzrost nie tylko pod względem sprzedaży, ale także poprzez otrzymane nagrody i certyfikaty, które pokazują zaangażowanie firmy z Sant’Agata Bolognese od zrównoważonego rozwoju po zasoby ludzkie.

Pod względem liczb Automobili Lamborghini nadal bije rekordy i również w roku 2022 odnotowała najlepsze w historii wyniki sprzedaży. W rzeczywistości firma dostarczyła 9233 samochody na całym świecie, co stanowi wzrost o 10% w stosunku do poprzedniego roku.

Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini, zauważył: 

Nasz trend wzrostu i rozwoju trwa, a to pokazuje, że kierunek jest solidny, a nasze wybory – trafione. Jest to efekt dobrze zdefiniowanej oceny zbiorowej, która może przynieść spójne i konkretne wyniki. Byliśmy w stanie ostrożnie i skrupulatnie zarządzać nadzwyczajnym napływem zamówień, realizując jasną strategię z podstawowym celem utrzymania kontrolowanego wzrostu, aby chronić ekskluzywność naszej marki. Rok 2023 będzie rokiem wyzwań i zmian, z którymi jesteśmy gotowi się zmierzyć, zawsze idąc naprzód. Mamy teraz możliwość skupienia się na naszych kolejnych celach również dzięki 18-miesięcznej liście oczekujących, co pozwala nam ze spokojem patrzeć w przyszłość i na nadchodzące cele.

Dalsze przyspieszenie tej trajektorii będzie miało miejsce w 2023 roku, kiedy to zostaną wyprodukowane pierwsze samochody hybrydowe, a Lamborghini wejdzie w drugą fazę programu Direzione Cor Tauri – strategicznej wersji planów odsłoniętej w 2021 roku, która zakłada najwyższą w historii firmy inwestycję (1,8 miliarda euro w ciągu pięciu lat) dostarczającą transformację hybrydową, a następnie przejście na pojazdy w pełni elektryczne.

We wszystkich makroregionach znak był wyraźnie pozytywny, zachowując jednorodny i spójny rozkład, przy czym Azja zarejestrowała wzrost +14%, następnie Ameryka z +10% i wreszcie EMEA z +7% w porównaniu z rokiem 2021. Sprzedaż na prawie wszystkich kluczowych rynkach pobiła wszelkie rekordy. Stało się tak również dzięki wysokiej reputacji, jaką marka cieszy się na arenie międzynarodowej, gdzie liczba dealerów wzrosła ze 173 do 180 w ciągu zaledwie jednego roku i z obecnością w 53 różnych krajach.

Na pierwszym miejscu pozostają Stany Zjednoczone (2721 dostarczonych samochodów, wzrost o 10% w stosunku do poprzedniego roku), a następnie rynek chiński, Hongkong i Makau (1018 dostarczonych samochodów, wzrost o 9% w stosunku do poprzedniego roku), Niemcy (808 dostarczonych samochodów, wzrost o 14% w stosunku do poprzedniego roku), Wielka Brytania (650 dostarczonych samochodów, wzrost o 15% w stosunku do poprzedniego roku) i Japonia (546 dostarczonych samochodów, wzrost o 22% w stosunku do poprzedniego roku).

W ujęciu gamy modelowej potwierdzono sukces SUV-a Urusa (5367 dostarczonych sztuk, wzrost o 7% w stosunku do roku 2021). Imponuje również wzrost Huracána (3113 dostarczonych sztuk, wzrost o 20% w stosunku do roku 2021) oraz Aventadora z 753 dostarczonymi sztukami, osiągając koniec jego produkcji we wrześniu 2022 roku.

Pod względem produktowym rok 2022 był rokiem pełnym nowości, począwszy od wprowadzenia na rynek w kwietniu modelu Huracán Tecnica. Napędzany silnikiem V10 samochód z napędem na tylne koła łączy radość z jazdy i dynamikę Huracána STO w nowym, bardziej eleganckim opakowaniu, odpowiednim do codziennego użytku, z dodatkiem ulepszeń aerodynamicznych mających na celu zwiększenie wydajności, stabilności i łatwości użytkowania zarówno na drodze, jak i na torze. W listopadzie nastąpiła kolejna odsłona V10 w postaci Huracána Sterrato, pierwszego supersportowego auta zaprojektowanego tak, aby oferować najwyższą przyjemność z jazdy z dala od konwencjonalnych dróg, w tym na nawierzchniach szutrowych.

Podczas sierpniowej imprezy The Quail, A Motorsports Gathering w Kalifornii, Automobili Lamborghini zaprezentowało całkowicie nowego Urusa Performante, który podkreśla sportowy charakter i osiągi. Nowy Super SUV może pochwalić się mocą 666 KM i masą obniżoną o 47 kg, dzięki czemu uzyskał najlepszy w klasie stosunek masy do mocy wynoszący KM/3,2 kg. Urus Performante pobił również rekord dla produkcyjnego SUV-a na torze Pikes Peak International Hill Climb, ustanawiając najlepszy czas w historii z przyspieszeniem od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,3 sekundy i drogą hamowania od 100 do 0 km/h wynoszącą 32,9 m. 

We wrześniu 2022 roku Automobili Lamborghini wprowadziło na rynek Urusa S, najnowszego następcę Urusa. Urus S oferuje więcej mocy w połączeniu z niespotykaną wszechstronnością i designem, konsolidując koncepcję super SUV-a w segmencie samochodów luksusowych. Jego silnik twin-turbo V8 zapewnia moc 666 KM, dorównującą mocy modelu Performante, ale wprowadzającą specyficzne wyrafinowane udoskonalenia w designie, ze znacznym wzrostem opcji w zakresie kolorów i wykończenia kół, pakietów stylistycznych oraz detali wewnętrznych i zewnętrznych.

Miniony rok był również czasem wielkiego sukcesu pod względem nagród otrzymanych przez dom Sant’Agata. Niektóre z najważniejszych wyróżnień dotyczą pracowników i działalności HR, jak np. otrzymany dziewiąty rok z rzędu tytuł Italy Top Employer, świadczący o najlepszych praktykach w zakresie dobrobytu korporacyjnego, które od lat promowane są poprzez stawianie ludzi w centrum biznesu. 

Automobili Lamborghini miało również wielką satysfakcję z otrzymania, drugi rok z rzędu, nagrody Green Star Award, która uznaje zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Lancia dyskutuje nt. przyszłości w pierwszym odcinku z serii dokumentalnej
Next post
Czy MC20 może konkurować z 296 GTB i Arturą? Sprawdził to Harry Metcalfe

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Automobili Lamborghini podsumowało rekordowy rok 2022