fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

FCA zainwestuje 788 mln dolarów w produkcję elektrycznej 500 we Włoszech

FCA zainwestuje 788 mln dolarów w produkcję elektrycznej 500 we Włoszech

Pietro Gorlier, piastujący stanowisko dyrektora operacji w FCA, przy okazji świętowania 80. urodzin fabryki Mirafiori w Turynie poinformował o ambitnych planach inwestycji w rozwój i produkcję samochodów elektrycznych.

Plany zakładają przeznaczenie ogromnych środków pieniężnych na budowę nowej linii produkcyjnej w Mirafiori, zdolnej do wytwarzania 80 000 egzemplarzy nowych Fiatów 500 EV w skali roku, z możliwością zwiększenia jej efektywności w późniejszym okresie. Najnowsze w pełni elektryczne wcielenie popularnej pięćsetki ma być pierwszym pojazdem bezemisyjnym w gamie FCA sprzedawanym na rynku europejskim. Aktualnej generacji 500e było oferowane wyłącznie w USA.

Produkcja 500 EV powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2020 roku. W tym procesie ma uczestniczyć aż 1200 osób. Jednak nie jest wykluczone, że to nie będzie jedyny wytwarzany model w pełni elektryczny w fabryce Mirafiori, o czym wspomniał Gorlier:

Samochód ten został w całości zaprojektowany i skonstruowany tutaj. Jest to autentyczny produkt „Made at Fiat” i „Made in Turin”. Jest to kolejny doskonały przykład zdolności do tworzenia i innowacji, która obfituje zarówno w naszej firmie, jak i w tym mieście. Nowe elektryczny Fiat 500 stanowi pierwszy etap naszego planu inwestycyjnego dla Mirafiori. Kolejne są projekty marki Maserati, mające na celu odnowienie gamy.

Prace nad realizacją 5-letniego planu FCA nieustannie postępują. Wcześniej producent zadeklarował, że zainwestuje łączną kwotę 5 miliardów euro na potrzeby odnowienia gamy modelowej poprzez wprowadzenie na rynek 13 całkowicie nowych lub znacząco odświeżonych modeli, przy jednoczesnej elektryfikacji. 788 milionów euro ma zostać przeznaczonych na stworzenie linii produkcyjnej nowej elektrycznej pięćsetki w fabryce Mirafiori. Przyjazny środowisku wariant ma być wytwarzany równolegle ze spalinową wersją, za którą odpowiedzialny jest zakład w Tychach. 

Można się spodziewać, że nowy elektryczny Fiat 500 będzie czerpać inspirację z rozwiązań zastosowanych w koncepcyjnym Fiacie Centoventi

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
James Glickenhaus oskarżył De Tomaso o plagiat Ferrari P4/5
Następny wpis
Czwarte z rzędu podium dla Charlesa

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

FCA zainwestuje 788 mln dolarów w produkcję elektrycznej 500 we Włoszech