fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat 900T „Garage Francorchamps” na sprzedaż

Fiat 900T „Garage Francorchamps” na sprzedaż

13 lutego 2021 roku Fiat 900T, pojazd serwisowy ekipy Ferrari Ecurie Garage Francorchamps, zostanie sprzedany na paryskiej aukcji RM Sotheby’s. Pojazd od nowości był używany na potrzeby zespołu wyścigowego i wciąż jest pomalowany w oryginalne barwy drużyny.

Jeden z najbardziej znanych dystrybutorów Ferrari i zespołów wyścigowych – Garage and Ecurie Francorchamps – przyniósł sławę i chwałę Belgii. Drużyna została założona w 1952 roku przez belgijskich kierowców wyścigowych: Jacquesa Swatersa, Charlesa de Tornaco i Geoffa Richardsona. Szybko Ecurie Francorchamps zdobyła sławę na arenie międzynarodowej w latach 50. i 60., regularnie startując w takich imprezach, jak m.in.: 24-godzinny wyścig Le Mans w czasach, gdy Ferrari dominowało na tym polu.

Poza torem, w 1952 roku Swaters został oficjalnym importerem Ferrari na Belgię, Holandię i Luksemburg. Garage Francorchamps stał się jednym z najważniejszych dealerów Ferrari na świecie w okresie ponad pięćdziesięciu lat, a sam Swaters był zapalonym kolekcjonerem wszystkiego, co związane z marką z Maranello.

Ten fascynujący Fiat 900T Service Van odegrał interesującą rolę w tym dziedzictwie. Został zakupiony jako nowy przez Garage Francorchamps we wrześniu 1978 roku, co potwierdzają poprzednie belgijskie dokumenty rejestracyjne. W czasie własności Francorchamps był używany do obsługi wyścigów i dostarczania części. Fiat pozostał w służbie Francorchamps przez dekadę, zanim trafił w 1988 roku do warsztatu Ferrari Antwerpen.

Samochód do dnia dzisiejszego zachował w większości oryginalne części, wraz ze specjalnym malowaniem z końca lat 70 i początku 80. Pojazd wymaga wkładu finansowego, pomimo że jest na chodzie. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s / Michael Jurtin

Previous post
Po Watkins Glen umacniamy się na pozycji lidera w klasyfikacji drużynowej
Next post
5 spośród 10 najdroższych aut sprzedanych w 2020 roku było włoskich

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Fiat 900T „Garage Francorchamps” na sprzedaż