fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Grupa FCA pokazała unowocześniony system Uconnect

Grupa FCA pokazała unowocześniony system Uconnect

Przedsiębiorstwo Fiat Chrysler Automobiles zaprezentowało zupełnie nowy system Uconnect 5. Najbardziej zaawansowane multimedia mają być bardziej intuicyjne, oferować lepszą łączność oraz wysoki stopień personalizacji.

System bazuje na platformie Android co oznacza, że przyszli użytkownicy będą mieli dostęp do szerokiego katalogu aplikacji. Jednym z fundamentów jest personalizacja. W ramach jednego systemu dostępnych będzie pięć własnych profili, umożliwiające zapisanie ustawień dotyczących np. muzyki, pojazdu, temperatury we wnętrzu, pozycji za kierownicą i ustawień lusterek. Zmiana użytkownika jest bardzo prosta i może zostać dokonana pojedynczym dotknięciem ekranu.

Pod względem interfejsu system ma być bardzo prosty w obsłudze. Specjalnie powołany zespół UX współpracował ramię w ramię, aby bezproblemowo zintegrować multimedia z nowymi technologiami i każdym pojazdem w gamie FCA, wykorzystując trzy dostępne style ekranu – portretowy, kwadratowy i krajobrazowy. Dopracowano design i kolory do motywów w oferowanych poziomach wykończenia. Każdy użytkownik będzie mógł stworzyć własny ekran startowy rozmieszczając ikony w pożądanym przez siebie miejscu – zupełnie, jak w telefonie lub na komputerze. Rozwiązanie to ma zapewniać szybki i łatwy dostęp do najbardziej istotnych funkcjonalności. 

System jest również szybki – ma dużą moc przetwarzania i niezwłocznie reaguje na każde polecenie. Producent zwiększył pamięć, aby w pełni wykorzystać możliwości systemu Android. Architektura Atlantis zastępuje Powernet jako nowej generacji rdzeń komunikacji FCA. Aż 6 GB pamięci ram i 64 GB przestrzeni na dysku – nowy system jest pięciokrotnie szybszy od swojego poprzednika. W dodatku może współpracować z 4 wyświetlaczami o różnych proporcjach, zarówno pionowych, jak i poziomych, oferując wyższą elastyczność. Wysokiej jakości obraz Ultra HD może być wyświetlany nawet na 12,3-calowym ekranie. 

Właściciele urządzenia Alexa mogą poprosić swoje domowe urządzenie o zdalne uruchomienie pojazdu, otwarcie lub zamknięcie drzwi oraz wiele więcej. Możliwe jest również korzystanie z obsługi głosowej bezpośrednio w pojeździe dzięki wbudowanemu systemowi od Amazona. Sterowanie takimi funkcjami jak muzyka, podcasty i audiobooki może odbywać się bez odrywania wzroku od drogi. Możliwe jest także dodawanie nowych zadań do listy „do zrobienia”, sprawdzanie wiadomości, pogody, natężenia ruchu oraz innych informacji dostępnych w czasie rzeczywistym. Wszystkie komendy zwrotne są odtwarzane przy pomocy systemu audio, co ułatwia interakcję. Standardem są także Apple CarPlay i Android Auto

Co ciekawe, system Uconnect 5 umożliwia jednoczesne połączenie się z dwoma telefonami za pośrednictwem Bluetootha i przełączania się między nimi nadając priorytet jednemu z nich. Całość dopełnia nowa i zaawansowana nawigacja od TomToma. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Automobili Lamborghini rozpoczyna współpracę z Lego Group
Następny wpis
Alfa Romeo Tonale nagrodzone podczas Festival Automobile International

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Grupa FCA pokazała unowocześniony system Uconnect