fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Lamborghini przedstawiło plan elektryfikacji

Lamborghini przedstawiło plan elektryfikacji

Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini, przedstawił Direzione Cor Tauri: plan dekarbonizacji przyszłych modeli Lamborghini oraz zakładu w Sant’Agata Bolognese, oparty na holistycznym podejściu do strategii zrównoważonego rozwoju środowiska. 

W trakcie procesu elektryfikacji produktów Lamborghini będzie nieustannie koncentrować się na poszukiwaniu technologii i rozwiązań, które zagwarantują najwyższe osiągi i dynamikę jazdy zgodnie z tradycją marki. W nawiązaniu do logo wybranego przez założyciela firmy Ferruccio Lamborghiniego w 1963 roku, Cor Tauri jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Taurusa i reprezentuje ruch Lamborghini w kierunku przyszłości, która jest zelektryfikowana, ale również pozostanie w zgodzie z sercem i duszą marki.

Więcej na ten temat powiedział sam Winkelmann: 

Plan elektryfikacji Lamborghini to nowo wytyczony kurs konieczny w kontekście radykalnie zmieniającego się świata, w którym chcemy wnieść swój wkład, kontynuując zmniejszanie wpływu na środowisko poprzez konkretne projekty. Naszą odpowiedzią jest plan z podejściem 360 stopni, obejmujący nasze produkty i naszą siedzibę w Sant’Agata Bolognese, prowadzący nas w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, przy jednoczesnym zachowaniu wierności naszemu DNA. Lamborghini zawsze było synonimem najwyższej klasy wiedzy technologicznej w konstruowaniu silników o niezwykłych osiągach: to zobowiązanie będzie kontynuowane jako absolutny priorytet naszej trajektorii innowacji. Dzisiejsza obietnica, wsparta największym planem inwestycyjnym w historii marki, wzmacnia nasze głębokie oddanie nie tylko naszym klientom, ale także naszym fanom, naszym ludziom i ich rodzinom, jak również terytorium, na którym firma się narodziła w Emilii-Romanii oraz doskonałości Made in Italy.

Cor Tauri, kierunkowskaz dla Lamborghini, będzie składać się z trzech faz:

  1. Celebracji silnika spalinowego (2021-2022) poprzez prezentację modeli będących hołdem dla ostatniego okresu nieprzerwanych sukcesów firmy. W następstwie stałego wzrostu sprzedaży i siedmiokrotnego zwiększenia obrotów w ciągu ostatnich piętnastu lat, Lamborghini ugruntowało swoją pozycję jako jeden z najlepszych producentów samochodów supersportowych. Unikalny design, innowacje technologiczne na najwyższym poziomie, poparte ogromnymi inwestycjami w badania i rozwój oraz najwyższa jakość i kunszt wykonania stanowią podstawę piramidy produktów: od super SUV-a Urusa, będącego kamieniem węgielnym dzisiejszego sukcesu, przez Siána, który zapoczątkował podróż w kierunku elektryfikacji. Faza ta będzie charakteryzować się rozwojem silników spalinowych w wersjach, które oddają hołd chwalebnej historii marki i kultowym produktom przeszłym i obecnym. Dwa nowe samochody w linii modelowej V12 zostaną ogłoszone w 2021 roku.
  2.  Przejście na napęd hybrydowy (do końca 2024 roku): w 2023 roku Lamborghini wprowadzi na rynek swój pierwszy seryjny samochód z napędem hybrydowym, a do końca 2024 roku cała gama zostanie zelektryfikowana. Osiągi i autentyczne wrażenia z jazdy Lamborghini pozostaną w centrum uwagi inżynierów i techników firmy podczas opracowywania nowych technologii, a zastosowanie lekkich materiałów z włókna węglowego będzie miało kluczowe znaczenie w minimalizowaniu wagi wynikającej z elektryfikacji.  Wewnętrznym celem firmy na tym etapie jest zmniejszenie emisji CO2 przez produkty o 50% do początku 2025 roku. Wiodącym elementem transformacji hybrydowej będzie bezprecedensowa inwestycja: ponad 1,5 miliarda euro przeznaczonych na ten cel w ciągu czterech lat, największa w historii Lamborghini. Jest to namacalny znak silnego poczucia odpowiedzialności firmy poprzez znaczące innowacje w okresie głębokiej transformacji, która dotyka całą branżę motoryzacyjną.
  3.  Pierwsze w pełni elektryczne Lamborghini pojawi się w drugiej połowie dekady. Po raz kolejny innowacje technologiczne w tej fazie będą ukierunkowane na zapewnienie niezwykłych osiągów i pozycjonowanie nowego produktu na szczycie swojego segmentu. Tak właśnie Lamborghini widzi kulminacyjną część swojej podróży.

Program Lamborghini do roku 2030 rozpoczyna się od holistycznej wizji strategii zrównoważonego rozwoju firmy: podejście 360°, które obejmuje produkty w zakładzie w Sant’Agata Bolognese, linię produkcyjną i biuro. Obszar o powierzchni 160 000 metrów kwadratowych uzyskał w 2015 roku certyfikat neutralności CO2, który został utrzymany nawet po podwojeniu powierzchni zakładu produkcyjnego w ostatnich latach. Oprócz redukcji emisji CO2 integralną częścią tej strategii są ochrona środowiska, zrównoważony rozwój w łańcuchu dostaw, dbałość o pracowników i społeczna odpowiedzialność biznesu.

Sercem i kompasem planu transformacji Cor Tauri jest DNA marki oraz jej wrodzona zdolność do przekształcania wyzwań w możliwości poprzez ciągłe innowacje technologiczne, prowadzące do poprawy osiągów i emocji z jazdy, ale w ramach ograniczeń narzuconych przez coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji CO2. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Ferrari pracuje nad mocniejszą jednostką V12 niż w 812 Competizione
Next post
Lancia Fulvia Coupe 1.2 HF z 1966 roku jest do kupienia

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Lamborghini przedstawiło plan elektryfikacji