fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Le Mans Hypercar Ferrari w zwiastunie. Wystartuje w wyścigu w marcu 2023

Le Mans Hypercar Ferrari w zwiastunie. Wystartuje w wyścigu w marcu 2023

Ferrari ujawniło więcej informacji o nadchodzącym samochodzie wyścigowym LMH (Le Mans Hypercar) wraz ze zdjęciem stanowiącym zwiastun. Obecnie trwają testy na torze w Fiorano. Samochód będzie startować w najwyższej klasie FIA World Endurance Championship od 2023 roku.

Nieco więcej o projekcie opowiedział Antonello Coletta, szef Ferrari Attività Sportive GT:

To bardzo ekscytujący moment niecierpliwie wyczekiwany zarówno przez ludzi, którzy pracowali nad tym projektem, jak i fanów Ferrari. Możliwość dotknięcia wyniku wielu miesięcy pracy, planowania i symulacji, daje nam nową energię i motywację. Jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy i chociaż maskowanie LMH podczas testów ukrywa stylistykę samochodu, myślę że jest on niezaprzeczalnie rozpoznawalny jako Ferrari.

Choć zdjęcie jest jeszcze skąpane w ciemności, co utrudnia wydobycie drobnych szczegółów, to pojazd mocno przypomina pozostałe samochody przygotowane przez innych producentów, w tym m.in.: Porsche 963 czy BMW M Hybrid V8 LMDh. W rzeczywistości jednak będzie się od nich różnić.

Podczas gdy większość samochodów, które widzieliśmy do tej pory, będzie stosować się do specyfikacji klas LMDh i GTP – w przypadku których wykorzystywane są w znacznym stopniu części dostarczane przez firmy Multimatic i Dallara – Ferrari buduje swój pojazd według specyfikacji LMH.

Podobieństwo przepisów oznacza, że samochody będą rywalizować ze sobą o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, ale samochody LMH mogą być oparte na autach drogowych lub podwoziach wykonanych na zamówienie. W rozmowie z Autocar Coletta powiedział, że Ferrari będzie tworzyć własne podwozie, silnik, skrzynię biegów, zawieszenie i elektronikę na potrzeby startów w nowej serii:

Naszym marzeniem jest wygrać, ale niestety to będzie również marzenie pozostałych rywali! Przede wszystkim potrzebujemy najlepszego samochodu i najlepszych rozwiązań, ale celem od pierwszego wyścigu jest oczywiście zwycięstwo.

Chociaż przepisy pozwalają, aby pojazd wyścigowy LMH był oparty na drogowym hipersamochodzie, to przedstawicielstwo Ferrari przyznało, że ich model nie będzie miał wiele wspólnego z żadnym z obecnych samochodów drogowych. Nie znaczy to jednak, że nigdy nie powstanie auto drogowe inspirowane właśnie modelem wyścigowym:

To dobre laboratorium i mamy pozytywne doświadczenia z przeszłości. Jestem pewien, że mój personel ma pomysły, które z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać dla przyszłych modeli drogowych.

Rozwój nad wyścigowym Ferrari LMH trwa już od 18 miesięcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, debiut na torze w warunkach bojowych nastąpi już w marcu 2023 roku. W międzyczasie firma będzie kontynuować intensywny program rozwojowy z udziałem kierowców z puli Competizioni GT.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Ferrari i Alfa Romeo gotowe na GP Austrii
Next post
Finałowe 10H of Zolder startuje o 14:00. Walczymy o utrzymanie P3

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Le Mans Hypercar Ferrari w zwiastunie. Wystartuje w wyścigu w marcu 2023