fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Luca Napolitano świętuję 115. rocznicę Lancii z ostatnim, trzecim odcinkiem dokumentalnym

Luca Napolitano świętuję 115. rocznicę Lancii z ostatnim, trzecim odcinkiem dokumentalnym

W internecie dostępny jest już 3. i ostatni rozdział filmu dokumentalnego Elegancja w ruchu, w którym Luca Napolitano, dyrektor generalny Lancii, świętuje 115 lat historii marki rozmawiając z niektórymi wielkimi nazwiskami z przeszłości i teraźniejszości. 

Odcinek ten zatytułowany Pył i gwiazdy opowiada o roli Lancii w sportach motorowych oraz w świecie kina i komunikacji – dziedzinach, które łączy wspólna zdolność do ekscytowania i wpisywania się w marzenia tysięcy entuzjastów na całym świecie. Aby uczcić tę okazję Luca Napolitano spotkał się z dwoma gośćmi specjalnymi: Sergio Limonem, szefem działu projektowania i testów w HF Lancia Racing Team oraz Marco Testą, prezesem i dyrektorem generalnym Armando Testa.     

Luca oświadczył:

Ten trzeci i ostatni odcinek filmu dokumentalnego o 115-letniej historii marki rozpoczyna się w świecie rajdów, gdzie wszystko się zaczęło, a następnie przechodzi do przeglądu wielkich sukcesów, jakie odniosła Lancia. Dzięki tym zwycięstwom zdobyła najwięcej zwycięstw w rajdach spośród wszystkich marek, a Lancia Delta zgarnęła więcej nagród w tej dziedzinie niż jakikolwiek inny samochód w historii. Ale jest też inny rozdział w naszej historii – ten, który mówi o wielkiej miłości, jaką miliony fanów i entuzjastów na całym świecie darzyły Lancię: w kinie, sztuce i komunikacji w ogóle. Legenda, która pozostaje aktualna do dziś, którą będziemy wspólnie świętować 27 listopada, aby powiedzieć „wszystkiego najlepszego” Lancii i jej nieprzemijającej, urzekającej włoskiej elegancji.

Niezwykła jest liczba nagród, która zaprowadziła Lancię na szczyt sportów motorowych: piętnaście rajdowych mistrzostw świata, trzy mistrzostwa świata konstruktorów i rajdów długodystansowych, jedno Mille Miglia, dwukrotne zwycięstwo w Targa Florio i raz w Carrera Panamericana. Pamięć przenosi się natychmiast do lat 70. i 80., kiedy to legendarne modele – takie jak Stratos, 037 i Delta – zdominowały rajdy na ponad 20 lat.

Więcej o historii Lancii powiedział Sergio Limone:

Bez Lancii rajdy nigdy nie byłyby sportem wybieranym przez miliony fanów i nigdy nie zajęłyby tak wielu stron gazet. Lancia zdominowała świat zawodów nie tylko pod względem technicznym, ale także sportowym. Innowacyjne samochody, ale również innowacyjne rozwiązania w zakresie zarządzania: Lancia Racing Team jako pierwsza w historii zmieniła opony podczas odcinka specjalnego, aby zoptymalizować ich zużycie w zależności od rodzaju nawierzchni, na której były używane. To właśnie dlatego marka jest tak uwielbiana na całym świecie.

Sportowe wyczyny Lancii sięgają daleko w przeszłość, do zamiłowania założyciela do rywalizacji i jego zwycięstw w różnych wyścigach w sezonie 1908-1909. Po założeniu firmy zrezygnował z udziału w zawodach i poświęcił wszystkie swoje zasoby na projektowanie samochodów drogowych. W latach 20. i 40. XX wieku samochody Lancii należące do prywatnych klientów wygrywały różne wyścigi, po czym w 1951 roku turyński producent oficjalnie powrócił do wyścigów, o czym zadecydował Gianni Lancia, syn założyciela firmy i entuzjasta sportów motorowych. Rok później powstał zespół Scuderia Lancia, którego emblematem był mały słonik w ruchu. W latach 1954-55, jednomiejscowy model D50 odgrywał główną rolę w Formule 1, po czym zakończył swoje sportowe wyczyny wycofując Lancię z F1 i wyścigów. Później, w latach 60., włoska marka oficjalnie powróciła do rywalizacji w rajdach samochodowych i odrodził się zespół Lancia Racing Team, którego emblematem był mały czerwony słoń, a inicjałami HF (High Fidelity).

W 1974 roku miał miejsce oficjalny debiut Lancii Stratos HF – pierwszego na świecie samochodu zaprojektowanego specjalnie do rajdów, którego jedyną misją było bycie niepokonanym w każdym terenie: na asfalcie, szutrze, śniegu czy torze wyścigowym. Stworzony bez kompromisów Stratos HF przyjął silnik Ferrari Dino 2,4 litra V6 – na co zgodził się nie kto inny, jak sam Enzo Ferrari. Powstało tylko 500 egzemplarzy tego samochodu, co było wymagane do uzyskania homologacji w Grupie 4. Jego moc i właściwości jezdne sprawiły, że nie miał sobie równych; zdobył trzy kolejne tytuły Mistrza Świata (1974, ’75 i ’76), a w 1978 roku został wycofany z rywalizacji.

W 1983 roku, w Rajdowych Mistrzostwach Świata Rally 037 odniósł kolejne zwycięstwo, o czym wspomniał Sergio Limone: 

Era napędu na cztery koła już się rozpoczęła, ale model 037 z napędem na tył był nadal najlepszy, nawet na polnych drogach i był jedynym samochodem, który mógł konkurować z Audi Quattro. 037 był technicznie lepszy do tego stopnia, że zespół Audi nabrał podejrzeń. Podczas Rajdu Sanremo wysłali własnego technika do jednego z naszych punktów serwisowych. Technik przyleciał helikopterem, aby sprawdzić, czy Lancia nie ma zamontowanego napędu na przednie koła. I rzeczywiście nie miała. Kolejny rekord Lancii: model 037 był ostatnim samochodem z napędem na dwa koła, który zdobył mistrzostwo świata.

Po doświadczeniach z supermocnymi samochodami z grupy B, Lancia zaprezentowała model Delta HF 4WD z napędem na cztery koła. Był rok 1987 i przez następne 6 lat Delta HF 4WD oraz jej następcy – Delta HF Integrale i Integrale 16V– dominowały na scenie rajdowej. Nagrodą było aż 10 tytułów mistrza świata –- 6 w Mistrzostwach Świata Konstruktorów i 4 dla kierowców oraz łącznie 46 zwycięstw w 66. rajdach na świecie, w których brały udział, a także niezliczone zwycięstwa w rywalizacjach krajowych. Lancia Delta wygrała więcej niż jakikolwiek inny samochód w historii tej dyscypliny.

Lancia dała początek ikonom marzeń wybieranym przez gwiazdy filmowe na przestrzeni wieków, przez modelki, a także przez pisarzy i artystów. Samochody Lancii pojawiały się w filmach, które przeszły do historii, a także w stylowych, wyrafinowanych komunikatach poruszających kwestie społeczne i kulturowe. Głos zabrał tym razem Marco Testa, prezes i dyrektor generalny Armando Testa:

Lancia była obecna we Włoszech w różnych okresach historycznych, przyczyniając się swoim wizerunkiem do wynalezienia stylu życia i określenia etosu samych Włoch. Od ulic po kino, od mody i sztuki po odpowiedzialność społeczną, z unikalnym i charakterystycznym językiem zawsze pełnym charakteru i elegancji. 

Związek Lancii z kinem jest bardzo bliski i sięga początków XX wieku, kiedy to samochody Lancia pojawiły się w pierwszych filmach niemych kręconych w Turynie. W szczególności pojawiały się one w telefoni bianchi („białych telefonach”, włoskich filmach z lat 30. w stylu amerykańskich komedii z tamtych czasów), gdzie samochody te były wybierane z jednej strony jako pojazd marzeń Włochów po przekroczeniu progu mille lire al mese („1000 włoskich lirów miesięcznie”, średnia pensja w tamtych czasach); z drugiej strony, niemalże jako ucieleśnienie klucza do bram nowoczesnego świata.

Pod koniec lat 50. więź między marką samochodową a sztuką stała się nierozerwalna. Był to czas La dolce vita, Rzym był stolicą kina: Via Veneto tętniła życiem, a jej szykowne adresy i luksusowe hotele stawały się celem podróży aktorów i pisarzy, podczas gdy politycy i VIP-y spotykali się przy stolikach modnych kawiarni. Wiele gwiazd filmowych – w tym Claudia Cardinale, Anita Ekberg i Jean-Paul Belmondo – wybierało samochody marki Lancia: Aurelia i Appia przemierzały ulice Europy ze stylem, wyrafinowaniem i zmysłowością, niczym prawdziwe primadonny występujące na scenie. 

Wśród wielkich włoskich aktorów tamtych czasów wyróżniał się Marcello Mastroianni, fan samochodów, którego ulubionym modelem była Flaminia Coupé Super Sport Zagato. Brigitte Bardot również zakochała się w Lancii i jeździła samochodami z Cortiny d’Ampezzo na Lazurowe Wybrzeże, gdzie można ją było zobaczyć w Aurelii B24, we Flaminii, a później w efektownym kabriolecie Flavia

W tym samym okresie Ernest Hemingway – laureat literackiej Nagrody Nobla w 1954 roku – został zaproszony przez amerykański magazyn Life do napisania kroniki hiszpańskiego sezonu walk byków. Pisarz przyjął zaproszenie i wyjechał z Francji samochodem Aurelia B21, który stał się jego towarzyszem podróży do Niebezpiecznego lata – dzieła, które miało zachwycić jego czytelników. Kilka lat później Aurelia B24 pojawiła się w filmie Dino Risiego Il sorpasso (1962) z Catherine Spaak, Vittorio Gassmanem i Jeanem-Louis Trintignantem w rolach głównych i zdecydowanie pozostaje najsłynniejszym samochodem włoskiego kina.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Lamborghini Diablo z 1991 zostało sprzedane za 145 600 dolarów
Next post
Ghibli i Levante w wersjach F Tributo oddają hołd Juanowi Manuelowi Fangio

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Luca Napolitano świętuję 115. rocznicę Lancii z ostatnim, trzecim odcinkiem dokumentalnym