fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Muzeum Alfa Romeo świętowało 108-lecie marki

Muzeum Alfa Romeo świętowało 108-lecie marki

24 czerwca 2018 r., z okazji 108. rocznicy istnienia marki, muzeum Alfa Romeo zorganizowało specjalne wydarzenia skierowane do wszystkich entuzjastów marki i ich rodzin.

Z tej okazji na ekspozycji La Macchina del Tempo pojawił się bolid Sauber F1 Alfa Romeo Sauber F1 C37, mający reprezentować związek między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością marki. W Arese pokazano także Alfettę 158, którą Nino Farina wygrał pierwsze Mistrzostwa Formuły 1 w 1960 roku oraz 159 Juana Manuela Fangio. Ten ostatni powtórzył wyczyn w następnym roku.

Wiele z najlepszych modeli Alfy Romeo można obejrzeć w muzeum Alfa Romeo w Arese – galerii cudów, mającej inspirować zarówno fanów, jak i niewtajemniczonych gości. Na bezcenne dziedzictwo muzeum składają się autentyczne samochody, które nie są przeznaczone wyłącznie do pokazów, ale często biorą udział w dużych imprezach odwzorowujących dawne wydarzenia, jakie miały miejsce zarówno na terenie Włoch, jak i za granicą.

Historia Alfy Romeo

Założona w Mediolanie 24 czerwca 1910 roku, Alfa Romeo pozostaje synonimem doskonałości włoskiej produkcji, innowacji technologicznych i zwycięstw w wyścigach, które uczyniły z niej prawdziwą legendę wyścigów samochodowych. Legendę o długim rodowodzie w produkcji pojazdów drogowych: od swojego najnowszego dzieła Stelvio, aż po swój słynny pierwszy model z wczesnych lat istnienia – ALFA 24 HP.

To właśnie pasja do wszystkiego, co mechaniczne, doprowadziła do powstania marki A.L.F.A. w 1910 roku. Nazwa nowego producenta samochodów została wybrana przez grupę przedsiębiorców, którzy ją założyli. Rozwinięciem skrótu jest Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna). Przyrostek Romeo został dodany w 1918 roku, kiedy to firmę kupił inżynier Nicola Romeo.

W ciągu swojej długiej historii przedsiębiorstwo wielokrotnie zmieniało właściciela i przeżywało trudne czasy, przechodząc pod kontrolę państwowego przedsiębiorstwa ENI, a następnie odzyskując pozycję i stając się częścią grupy FIAT w 1986 r., a obecnie Fiat Chrysler Automobiles. Do najważniejszych miejsc w historii Alfa Romeo należą:

  • dzielnica Portello w Mediolanie, gdzie mieściła się jej pierwsza fabryka
  • Arese, gdzie znajduje się oficjalne muzeum firmy
  • Pomigliano, gdzie wyprodukowano Alfasud
  • Settimo Milanese, gdzie opracowywano bezkonkurencyjne samochody wyścigowe

Filozofię marki można podsumować w koncepcji „tworzenia rodzinnych sedanów zdolnych do wygrywania wyścigów”, która powstała w 1900 roku i została odziedziczona ponad 100 lat później przez Giulię w najmocniejszej odmianie Q. To jest właśnie prawdziwa istota Alfy Romeo.

Nie sposób również wspomnieć o wszystkich sportowych sukcesach marki na drogach i torach całego świata. Stajnia Alfa niemal zawsze była w stanie zdominować wyścigi dzięki swojej technologicznej supremacji, wygrywając pierwsze Samochodowe Mistrzostwa Świata (Automobile World Championship) w 1925 roku i pierwsze dwa Mistrzostwa Świata Formuły 1 w 1950 i 1951 roku. Odnotowała również zwycięstwa w licznych mistrzostwach krajowych.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
365 Fiatów Panda w jednym miejscu. Padł rekord
Next post
Szalone tysiąc mil

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Muzeum Alfa Romeo świętowało 108-lecie marki