fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Następca Aventadora ma mieć wolnossące V12, wspomagane silnikiem elektrycznym

Następca Aventadora ma mieć wolnossące V12, wspomagane silnikiem elektrycznym

Dziennikarze z magazynu Car & Driver mieli okazję porozmawiać z Maurizio Reggianim, dyrektorem działu technicznego w Automobili Lamborghini, na temat następcy Aventadora

Lamborghini Aventador już wkrótce będzie świętować 10. rocznicę wejścia do produkcji. Tymczasem, jak wynika z wypowiedzi Maurizio, jego następca wciąż będzie korzystać z podobnej jednostki napędowej:

V12 jest częścią historii Lamborghini od samego początku. Był z nami w każdym roku naszej historii, dlatego też zgodnie z naszą strategią i wizją, będziemy wciąż oferować V12, ale tym razem wspomagane przez jednostkę elektryczną. Kiedy zaczynałem pracę w Modenie ludzie mówili mi, że tworząc silnik wolnossący jesteś w stanie udowodnić, że jesteś dobrym inżynierem – bo nie korzystasz ze wspomagaczy. Musisz być w stanie zassać jak najwięcej powietrza, a następnie tylko na tej podstawie dorzucić więcej paliwa do komory spalania, aby uzyskać moc. Jeśli masz mechanizm do zasysania powietrza, staje się to bardziej kwestią struktury silnika i tego, ile energii może on pobierać. Z wystarczająco dużym turbo można wytworzyć prawie każdą moc. Jeśli masz turbo, to masz gorszy dźwięk. Jest on filtrowany przez turbo, przez co w końcu decydujesz się na zastosowanie sztucznego dźwięku, aby odtworzyć to, co powinno być spontaniczne i naturalne. Elektryczny silnik może nie tylko pomóc zwiększyć osiągi, ale przede wszystkim zniwelować słabości silnika wolnossącego – zwłaszcza tam, gdzie są niedobory momentu obrotowego.

Niedawno włoski producent samochodów świętował 30. urodziny jednego ze swoich najznamienitszych modeli – Diablo – napędzanego również silnikiem V12.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Tak wygląda wizualizacja MC20 przygotowanego do jazdy w śniegu
Next post
Kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN gotowi na ostatnią rundę w Abu Dhabi

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Następca Aventadora ma mieć wolnossące V12, wspomagane silnikiem elektrycznym