fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Pierwsze oficjalne szczegóły o nowych Stelvio i Giulii ujawnione

Pierwsze oficjalne szczegóły o nowych Stelvio i Giulii ujawnione

Po Alfie Romeo Milano – której prezentację zaplanowano na 10 kwietnia 2024 roku – pojawią się następcy modeli Stelvio i Giulia. Oba będą produkowane w fabryce w Cassino (FR) i będą dzielić platformę Stla Large oraz nowy pakiet technologiczny Stla Brain. Tak przynajmniej wynika z najnowszych doniesień włoskiej prasy.

Stelvio i Giulia zostaną w całości zaprojektowane i opracowane we Włoszech. Alfa Romeo będzie korzystać z platformy Stla Large, która umożliwia inżynierom dostosowanie parametrów takich, jak rozstaw osi, długość, szerokość i wysokość. Pozwala również na zastosowanie różnych modułów zawieszenia – w zależności od potrzeb można osiągnąć wyższy komfort kosztem właściwości jezdnych lub na odwrót. Jest to swego rodzaju czysta kartka, na której można projektować nowe modele. Jak przystało na Alfę Romeo prowadzenie będzie stawiane na pierwszym miejscu, wraz z osiągami i autonomią. Oba auta mają korzystać z baterii o pojemności 118 kWh przy napięciu 800V, która pozwoli na ultraszybkie ładowanie – nawet do 4,5 kWh na minutę. Topowe warianty mają osiągać setkę w mniej niż 3 sekundy.

Alfa Romeo ogłosiła partnerstwo z firmą Amazon, aby zagwarantować działanie systemów rzeczywistości rozszerzonej i przeniesienie do chmury (AWS) mocy obliczeniowej wymaganej dla niektórych usług. Umożliwi to również dostosowanie różnych funkcji samochodu do modelu lub marki, dla której są przeznaczone.

Kolejną nowością, która zadebiutuje na rynku, będzie nowy interfejs Stla SmartCockpit. Zintegrowany z systemem Stla Brain będzie oferował wirtualną przestrzeń, która może być w pełni dostosowana przez kierowcę. Interfejs zostanie zaprojektowany tak, aby zapewnić intuicyjność podczas korzystania z różnych funkcji dzięki sterowaniu dotykowemu i głosowemu, ale także analizie gestów lub spojrzeń. W tym celu system będzie wykorzystywał aplikacje oparte na sztucznej inteligencji, które będą zarządzać funkcjami takimi, jak nawigacja czy asystent głosowy, ale będą również w stanie współdziałać z systemami e-commerce i usługami płatności cyfrowych.

Alfa Romeo ogłosiła, że nowa generacja Stelvio zostanie zaprezentowana do końca 2025 roku, podczas gdy Giulia będzie musiała poczekać do następnego roku. Te dwa modele zadebiutują w wersjach elektrycznych, ale nie można wykluczyć, że pojawią się również warianty korzystające z tradycyjnych jednostek spalinowych.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Tak prezentuje się stanowisko simracingowe wewnątrz Ferrari 458
Next post
Skradzione Ferrari F40 powróciło do właściciela po dwóch dekadach

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Pierwsze oficjalne szczegóły o nowych Stelvio i Giulii ujawnione