fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Quattroporte ma już 60 lat. Zadebiutowało 30 października 1963 roku

Quattroporte ma już 60 lat. Zadebiutowało 30 października 1963 roku

30 października 1963 r.Turyński Salon Samochodowy – wówczas jedno z największych wydarzeń motoryzacyjnych na świecie – otworzył podwoje swojej 45. edycji. Na stoisku Maserati zadebiutował model Quattroporte. Niedawno przypadła 60. rocznica powstania luksusowego sedana, który wytyczył nowe ścieżki dla sześciu pokoleń generacji.

Zdaniem włoskiego producenta Quattroporte to limuzyna, która zapoczątkowała nowy segment motoryzacyjny. Podobnie, jak wiele innych kultowych samochodów, które były znakiem swoich czasów, od czasu debiutu na początku lat 60. Quattroporte zdobył uznanie i zainspirował kolejne pokolenia. Jest to model, który był w stanie wymyślać się na nowo, nie bojąc się przesuwać granic, wierny dążeniu do doskonałości w projektowaniu i osiągach. Z ponad stuletnią historią i ponad 75 000 wyprodukowanych modeli Quattroporte, Maserati stworzyło samochód, który jest w stanie być stale innowacyjny.

Quattroporte pierwszej generacji był pionierem, wyposażonym w ryczący 8-cylindrowy silnik wyścigowy, który został wzmocniony dynamicznym, ale eleganckim designem i wyrafinowanym wnętrzem. Przez lata pozycjonowany jako salon w ruchu lub limuzyna z wyścigowym duchem, w pierwszej wersji mógł rozpędzić się do 230 km/h. Majestatyczny pojazd z niezwykle przyjazną przestrzenią i królewskim urokiem, Quattroporte zawsze był przyzwyczajony do światła reflektorów.

Jest reprezentatywny dla pasji i talentu wszystkich osób zaangażowanych w projekt na przestrzeni lat – Frua wykreślił początkowe krzywizny, a następnie inni mistrzowie zinterpretowali je na nowo, w tym Bertone, Giugiaro, Gandini i Pininfarina, aż po Maserati Centro Stile, dom dla najnowszej i obecnej generacji Quattroporte. Cała rodzina techników, mechaników, kierowców testowych i projektantów przeniosła go z planów na drogę. Quattroporte od dawna był i nadal pozostaje klejnotem w koronie firmy z Modeny.

Podczas, gdy Quattroporte drugiej generacji był bardziej odważną i mniej pamiętną próbą, Quattroporte III – w rękach De Tomaso – oznaczał spektakularny sukces. Po nim nastąpiło nowe wyzwanie, które zostało w pełni pokonane pod koniec intensywnych lat 90. Następnie model, który zerwał więzi z przeszłością pozostając wiernym swojej zwycięskiej formule, tak jak wielokrotnie nagradzana generacja 2003, która – wraz z szóstą generacją – po latach ponownie wkroczyła na scenę. Po wszystkich zmianach stylizacji, postępach w inżynierii, zmianach w strukturze korporacyjnej i wyprodukowanych modelach, ten sedan zachował swoje silne podejście do ekskluzywności. 

W garażach najbardziej wymagających kierowców, królów i książąt, w tle pamiętnych filmów (wystąpił w ponad 60 produkcjach), fotografowany na czerwonych dywanach lub towarzyszący najwyższym rangą urzędnikom podczas wydarzeń i uwielbiany przez najważniejszych VIP-ów z wielu branż, Quattroporte był ostoją motoryzacyjnego krajobrazu w XX wieku i pozostaje nim w nowym tysiącleciu. Sześćdziesiąt lat później i po przejechaniu niezliczonych kilometrów, kontynuuje swoją podróż jako niekwestionowana gwiazda swoich czasów. Tak przynajmniej twierdzi włoski producent, wspominając model, który niedawno świętował 60. urodziny.

Kilka słów od siebie dodał Davide Grasso, dyrektor generalny Maserati: 

Quattroporte to historia Maserati. Samochód, który opowiada naszą historię i prestiżowo reprezentuje nas w świecie sedanów od ponad pół wieku. Od 1963 roku jest kroniką ewolucji jednego z najbardziej lubianych i cenionych modeli Maserati, inaugurując segment, który wcześniej był niezbadany. Samochód, któremu za każdym razem udawało się odkrywać siebie na nowo, nie tracąc przy tym swojej tożsamości, dostosowując się do upływu czasu, zmian społecznych, postępu technologicznego i przemysłowego oraz trendów, stał się wyborem naszej najbardziej wyselekcjonowanej klienteli, a także świata rozrywki i międzynarodowego establishmentu. Jest to dla nas powód do dumy i potwierdzenie wyraźnie włoskiego charakteru, który Maserati zawsze starało się eksportować na cały świat. Tak teraz, jak i wcześniej, Quattroporte pozostaje naszym okrętem flagowym, synonimem wyjątkowego luksusu. Jest ceniony za wyrafinowanie, dbałość o szczegóły, doskonałe osiągi, jakość i otaczającą przestronność – wszystko to, w połączeniu z ponadczasowym stylistycznym akcentem, uczyniło Quattroporte wiecznym.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Tak prezentuje się 4C Unica – unikatowy model na pożegnanie
Next post
Powstaną 33 sztuki Giulii Q opracowanej na wzór oryginału z 1962 przez ErreErre Fuoriserie

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Quattroporte ma już 60 lat. Zadebiutowało 30 października 1963 roku