fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Statystycznie kierowcy Alfy Romeo najczęściej przekraczają prędkość w USA

Statystycznie kierowcy Alfy Romeo najczęściej przekraczają prędkość w USA

Statystycznie największy odsetek kierowców Alfy Romeo otrzymuje mandaty za przekroczenie prędkości w USA – tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Insurify Insights. 

Według NHTSA (National Highway Traffic Safety Association) w wypadkach samochodowych spowodowanych nadmierną prędkością co roku ginie prawie 10 000 osób, co daje średnio 25 osób dziennie. Istnieje mnóstwo powodów, dla których kierowca może przekroczyć dozwoloną prędkość – wielu z nich traktuje nadmierną prędkość jako nieszkodliwą, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo ich zachowanie zagraża im samym i innym. Z drugiej strony niektórzy kierowcy przekraczający prędkość po prostu nie dbają o to, ciesząc się dreszczykiem emocji związanym z wyprzedzaniem innych. 

Na szczęście liczba ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych spowodowanych nadmierną prędkością maleje z każdym rokiem dzięki poprawie bezpieczeństwa pojazdów oraz programom promującym zapinanie pasów bezpieczeństwa i zniechęcającym do jazdy pod wpływem alkoholu. Nie oznacza to jednak, że nadmierna prędkość nie jest już problemem – prawie 30% wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych w Stanach Zjednoczonych biorą udział kierowcy przekraczający prędkość.

W całych Stanach Zjednoczonych średnio około 10,5% Amerykanów ma na swoim koncie co najmniej jeden mandat za przekroczenie prędkości. Naukowcy z Insurify odkryli już, że wskaźniki przekroczenia prędkości różnią się znacznie w zależności od modelu samochodu. Jak to zróżnicowanie wygląda w przypadku porównywania marek samochodów? Aby zidentyfikować, które marki przyciągają największy odsetek kierowców jeżdżących z nadmierną prędkością, zespół naukowców Insurify sięgnął do swojej bazy danych zawierającej ponad 4 miliony wniosków o ubezpieczenie samochodu i sprawdził liczby.

Wśród wszystkich kierowców w Stanach Zjednoczonych średnio 10,53% kierowców ma na swoim koncie wykroczenia związane z przekroczeniem prędkości. Średnia cena zakupu nowego samochodu w Stanach Zjednoczonych w 2021 r. wynosi 40 857 dolarów, według analityków Kelley Blue Book.

Nie jest zaskoczeniem, że trzy z pięciu marek z największą liczbą mandatów za przekroczenie prędkości są postrzegane jako marki sportowe. A cztery z pięciu modeli samochodów z największą liczbą mandatów za przekroczenie prędkości w obrębie każdej z pięciu marek to sportowe sedany. Być może kierowcy, którzy najgorzej radzą sobie z przestrzeganiem ograniczeń prędkości, skłaniają się ku samochodom z mocnymi silnikami i lepszym prowadzeniem. 

Marka samochodu z najniższym wskaźnikiem przekroczenia prędkości to amerykański Lincoln, w przypadku której statycznie 8,78% kierowców ma na swoim koncie mandat za przekroczenie prędkości. Oznacza to, że kierowcy Lincolna otrzymują mandaty za przekroczenie prędkości o 16,60% rzadziej niż przeciętny kierowca. Nawet Lincoln MKZ, model o najwyższym wskaźniku mandatów za przekroczenie prędkości (10,55 na 100 kierowców), nadal ląduje niemal dokładnie na poziomie średniej krajowej.

Aby określić marki samochodów z największą liczbą mandatów za przekroczenie prędkości, zespół Data Science z Insurify, strony porównującej stawki ubezpieczeń samochodowych, odwołał się do swojej bazy danych zawierającej ponad 4 miliony wniosków o ubezpieczenie samochodu. We wspomnianych wnioskach kierowcy ujawnili informacje dotyczące pojazdu oraz historii wykroczeń. Następnie zespół Data Science obliczył odsetek kierowców z wykroczeniami za przekroczenie prędkości w ich kartotece dla każdej marki samochodu. Na podstawie tej analizy wyłoniono pięć marek samochodów o najwyższym odsetku mandatów za przekroczenie prędkości. Dla każdej z tych pięciu marek określono model o najwyższym udziale mandatów za przekroczenie prędkości oraz model o najniższym udziale mandatów za przekroczenie prędkości. 

Które marki samochodów mają najwięcej mandatów za przekroczenie prędkości?

  1. Alfa Romeo – 41,45% więcej mandatów za przekroczenie prędkości niż średnia
  2. Subaru – 20,38% więcej mandatów za przekroczenie prędkości niż średnia
  3. Volkswagen – 17,77% więcej mandatów za przekroczenie prędkości niż średnia
  4. Maserati – 16,20% więcej mandatów za przekroczenie prędkości niż średnia
  5. RAM – 15,74% więcej mandatów za przekroczenie prędkości niż średnia

Najwięcej mandatów za przekroczenie prędkości zgarniają kierowcy Maserati GranTurismo (13,62 na 100 kierowców), średnia zaś wynosi 12,23 na 100 dla tej marki. Najmniej mandatów otrzymują kierujący Maserati Quattroporte (9,9 na 100 kierowców). Kierowcy Maserati mają czwarty najwyższy odsetek mandatów za przekroczenie prędkości w porównaniu z innymi markami samochodów. Średnio, otrzymują oni mandaty za to przewinienie o 17% częściej niż wynosi średnia krajowa. 

Kierowcy Alfy Romeo mają najwyższy wskaźnik mandatów za przekroczenie prędkości w porównaniu do wszystkich innych samochodów w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobieństwo, że kierowcy włoskiej marki otrzymają przynajmniej jeden mandat za przekroczenie prędkości jest o ponad 40% większe niż w przypadku przeciętnego kierowcy. Alfa Romeo jest drugim włoskim producentem samochodów luksusowych, obok Maserati, który znalazł się w pierwszej piątce marek samochodowych z największą liczbą mandatów za przekroczenie prędkości. Statystycznie najwięcej przekroczeń dokonują kierowcy Giulii (16,35 na 100 kierowców), najrzadziej kierujący Stelvio (12,08 na 100 kierowców), przy czym średnia wynosi 14,91 na 100 – 41,45% powyżej średniej krajowej.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Alfa Romeo 155 TS BTCC z 1994 trafiła na aukcję
Next post
Do kupienia był silnik V10 Alfa Romeo F1

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Statystycznie kierowcy Alfy Romeo najczęściej przekraczają prędkość w USA