Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Świetny występ Giulietty w BTCC. Było podium!

Bardzo dobry występ ma za sobą zespół Duo Motorsport with HMS Racing. Podczas pierwszej, inauguracyjnej rundy w Brands Hatch, Rob Austin za kierownicą Alfy Romeo Giulietty w trzecim wyścigu British Touring Car Championship zajął 3. miejsce.

Rob Austin swoje osiągnięcie dedykował mechanikowi – Shane’owi Stokesowi – który w tragicznych okolicznościach zginął w zeszłym roku w wyniku karambolu z udziałem 5 samochodów. 29-letni student Castletroy College współpracował z zespołem wyścigowym Roba.

Kierowca Giulietty zajął 11. miejsce w sesji kwalifikacyjnej. Mimo dobrego startu, na jednym z zakrętów miał kontakt  z Mercedesem prowadzonym przez Toma Oliphanta z Ciceley Motorsport. Konsekwencje tego „spotkania” okazały się bardzo poważne – we włoskim samochodzie uszkodzone zostało tylne zawieszenie, przez co Rob zrezygnował z kontynuowania rywalizacji.

Alfa Romeo Giulietta BTCC

Austin jednak wciąż miał ambicje, by w drugim wyścigu pokazać się od jak najlepszej strony – i udało mu się! Z 29. pozycji przedarł się na początek stawki, by finiszować na wysokim 6. miejscu! Nie bez znaczenia dla tak świetnego występu było dobrane ogumienie – zespół Duo Motorsport with HMS Racing zaryzykował i postawił na slicki, i to pomimo bardzo mokrej nawierzchni.

Decyzja opłaciła się. Z czasem nawierzchnia schła i została niejako „wyjeżdżona” na linii wyścigowej, dzięki czemu Rob mógł sukcesywnie przedzierać się przez stawkę. Na 13. okrążeniu wykręcił najszybszy czas wyścigu (o 0,3 s szybszy od rywali), korzystając z twardszej mieszanki. Wskoczył w okolice 20. miejsca. Do 19 „kółka” zyskał kolejne 5 „oczek”, Przed końcem 22. okrążenia był już na 9. pozycji. Na metę dojechał ze stratą mniejszą niż 10 s do lidera.

Jednak początek wyścigu nie był łatwy dla Austina, o czym sam wspomniał:

Pierwsze okrążenia były bardzo ciężkie na slickach. Kiedy Senna Proctor i Matt Simpson zaczęli mnie wyprzedzać, zastanawiałem się, co jest nie tak. Wiedziałem, że oni też jadą na slickach. Ale nie zdawałem sobie sprawy, że mają miękką mieszankę, przez co kolosalnie zyskiwali w tych warunkach. Alfa Romeo poradziła sobie bardzo dobrze, w pewnym momencie poczułem się rozczarowany, gdy zabrakło przede mną aut do wyprzedzania – to było wielce satysfakcjonujące!

W trzecim wyścigu Rob startował z pole position. Po paru okrążeniach utrzymał pozycję lidera z sekundową przewagą nad jadącym za nim zawodnikiem. Niestety, na 2. okrążeniu na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Po wznowieniu wyścigu, Austin wciąż był pierwszy, ale nie na długo. Utracił jedną pozycję, po czym wdał się w walkę z Adamem Morganem w Mercedesie, podczas której w końcu uległ, spadając na 3. miejsce.

Rob Austin obecnie jest na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej, ex aequo z Ashleyem Suttonem z zespołu Adrian Flux Subaru Racing.

Następna runda wyścigowa przypada na 28-29 kwietnia 2018 roku w Donington Park.

Autor: Tomasz Nowak