fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Uniwersytet otrzyma w spadku klasyki warte 10 mln dolarów

Uniwersytet otrzyma w spadku klasyki warte 10 mln dolarów

Uczelnia California State University Fullerton otrzyma dotację w postaci kolekcji 15 samochodów, wartych łącznie 10 milionów dolarów. Prawo własności do tych pojazdów ma zostać przepisane po śmierci małżeństwa – Nicholasa i Lee Begovichów.

Nicholas jest wiceprezesem grupy specjalizującej się wytwarzaniem systemów naziemnych dla Hughes Aircraft. Kolekcjonuje auta od lat 50. Zgromadził wiele wyjątkowych samochodów, a sporą część z nich kupił bezpośrednio u producentów. Pośród 15 pojazdów przekazanych uniwersytetowi są tak rzadkie auta, jak Pegaso Z-102 coupe i kabriolet. Powstały tylko 84 sztuki. Nie zabrakło również reprezentantów włoskiej motoryzacji w postaci:  Alfy Romeo Giulietty Sprint Speciale z 1964, Lamborghini Miury z 1969, De Tomaso Pantery z 1973, Maserati Bory z 1974, Ferrari Dino 208 GT4 z 1975, a także ATS z 1966 roku. 

Uniwersytet otrzyma również Talboa Lago Grand Sport z 1952, Jaguara XK120 z 1952, Porsche Speedstera 1600 Super z 1956, Mercedesa 300SL Gullwing z 1956 oraz dwa Chevrolety – Convair Monzę Spyder z 1962 i Camaro SS z 1970 roku.

Po odejściu Begovichów kolekcja zostanie przekazana uniwersytetowi, a następnie sprzedana przez Cal State Fullerton Philanthropic Foundation. Nicholas Begovich ma nadzieję, że znajdzie się nabywca, który będzie mógł utrzymać dużą część kolekcji razem. 

Po sprzedaży samochodów, 7 milionów dolarów ma zostać przekazanych na badania grawitacyjne dla wydziałów i studentów. Dzięki tym środkom ma powstać nowoczesne laboratorium. W ramach wdzięczności, władze uczelni postanowiły przemianować Center for Gravitational-Wave Physics and Astronomy na Nicholas and Lee Begovich Centrum Gravionational-Wave Physics and Astronomy.

Za wsparcie wdzięczny jest profesor fizyki i dyrektor Center for Gravitational-Wave Physics and Astronomy Joshua Smith:

Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że Nick i Lee postanowili zainwestować w przyszłość nauki o fali grawitacyjnej w Cal State Fullerton. Ich dar będzie miał niebagatelny wpływ na uczniów poprzez badania, nauczanie i pomoc.

Pozostałe 3 miliony dolarów zostaną wykorzystane na „wsparcie badań interdyscyplinarnych, nowe kursy, projekty studenckie, członków wydziałów wczesnej kariery zawodowej oraz badania w takich dziedzinach, jak zrównoważona energia i elektryczność w College of Engineering and Computer Science“.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Na Bathurst zaprzepaściliśmy szansę na zwycięstwo
Następny wpis
Targi w Genewie odwołane przez koronawirusa

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Uniwersytet otrzyma w spadku klasyki warte 10 mln dolarów