Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Lamborghini 400 GT z 1966 roku sprzedane za 610 000 dolarów

Lamborghini 400 GT z 1966 roku sprzedane za 610 000 dolarów

Na aukcji RM Sotheby’s, jaka miała miejsce w dniach 16-17 stycznia 2020 roku w Arizonie, sprzedane zostało Lamborghini 400 GT Interim by Touring. To jeden z zaledwie 23 egzemplarzy w takiej specyfikacji.

Pierwsze produkcyjne Lamborghini350 GT – było dzieckiem znakomitych włoskich projektantów. Za opracowanie jednostki odpowiadał Giotto Bizzarrini, a za zawieszenie – Gianpaolo Dallara. Dzieła dopełniło nadwozie Touring. Pojazd był wytwarzany w latach 1964-1966. Powstało zaledwie 120 egzemplarzy. W międzyczasie, tj. w 1965, rozpoczął się rozwój 400 GT. Producent miał jeden cel – zwiększyć zarówno moc, jak i ilość miejsca we wnętrzu. Pierwszym krokiem było zastosowanie większej jednostki 12-cylindrowej o pojemności 4 litrów. Moc maksymalna wynosiła 320 KM i współpracowała z 5-biegową skrzynią ręczną. Jednak auto w tej specyfikacji nie zabawiło na rynku zbyt długo. Wytwarzanie dwumiejscowego 400 GT zakończono po wyprodukowaniu zaledwie 23 egzemplarzy. 

W stosunku do swojego poprzednika 400 GT wyróżniało się przede wszystkim lepszą skrzynią biegów, która zastąpiła przestarzałą konstrukcję ZF. Zmodernizowano także mechanizm różnicowy. Ten konkretny egzemplarz, sprzedany za 610 000 dolarów podczas aukcji RM Sotheby’s, został sprzedany przez Boba Estesa, ówczesnego dystrybutora Lamborghini w Kalifornii, USA. 

Przedostatni właściciel, nie wliczając najświeższego, był w posiadaniu 400 GT od 1980 roku. Użytkował je sporadycznie i rzadko pokazywał się na jakichkolwiek imprezach motoryzacyjnych. W momencie zakupu pojazd był w stanie fabrycznym. Cztery lata wcześniej przeszedł spory serwis renowacyjny, co też zostało udokumentowane zarówno rachunkami, jak i zdjęciami. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie czynności serwisowych był Gary Bobileff, szanowany ekspert Lamborghini.

Ten egzemplarz Lamborghini 400 GT może pochwalić się niemal nieskazitelnym stanem technicznym. Jest z miejsca gotowy do uczestnictwa w konkursach elegancji.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Previous post
Dziś trzeci wyścig na torze United States GP
Next post
Maserati ogłosiło plany rozwoju i produkcji zelektryfikowanych modeli

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Back
SHARE

Lamborghini 400 GT z 1966 roku sprzedane za 610 000 dolarów