Carlos Tavares chce, aby modele hybrydowe odgrywały większą rolę w przejściu na pojazdy o zerowej emisji. Sprzeciwia się wycofaniu ze sprzedaży pojazdów hybrydowych w 2035 roku.
Dyrektor generalny Stellantis wzywa do podjęcia rozmów w celu złagodzenia unijnego zakazu dotyczącego sprzedaży samochodów napędzanych silnikami spalinowymi w 2035 roku. Wskazał, że niektórzy producenci samochodów przyjęli hybrydy – zwłaszcza hybrydy typu plug-in – jako technologię pomostową na drodze do pełnej elektryfikacji gamy. Dodał, że po zainwestowaniu miliardów euro w tę technologię powinni mieć prawo do ich dłuższej sprzedaży:
To, co mamy do zaoferowania naszym europejskim liderom, to rozwiązanie przejściowe. Dzięki technologii mild hybrid można utrzymać przystępne ceny tych pojazdów i zmniejszyć emisję CO2 o 50%.
Producenci samochodów i dostawcy podzespołów argumentowali również, że pójście na napęd elektryczny przyczyni się do likwidacji dziesiątek tysięcy miejsc pracy – w takim scenariuszu zostałyby zlikwidowane wszystkie miejsca pracy odpowiedzialne za tworzenie komponentów i montaż jednostek spalinowych.
Autor: Tomasz Nowak
Zdjęcia: Materiały prasowe
No Comment