fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Il Ponte poleca

Il Ponte poleca

Co ciekawego we włoskim klimacie w dniach 24 – 31.V.2010

 Pod redakcją Marii Bulikowskiej

25 maja w Kościele Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej, odbędzie się koncert sonat kościelnych w wykonaniu tria Fairy Consort. Zespół powstał kilkanaście lat temu we włoskim mieście Chieti (Abruzzo) i od tego czasu występuje na całym niemal świecie z programami muzyki dawnej. W skład zespołu wchodzą: Luca Matani – skrzypce barokowe, Luca Dragani – flauto dolce i Walter D’Arcangelo – organy. Dzień później, 26 maja o godzinie 18:30, będą mieli Państwo okazję wysłuchać koncertu Fairy Consort w siedzibie Włoskiego Instytutu Kultury.
Więcej na: www.kapitula.org

Podczas Festiwalu odbędzie się także koncert Flet i organy w barokowej Europie, na którym zagrają Luca Magni – flecista z Florencji i Carlo Tunesi – organista z Mediolanu. Obaj są muzykami najwyższej klasy, bo tylko tacy potrafią przenieść publiczność do barokowych Włoch!
Więcej na: www.kapitula.org

Traviata: jedna z najpopularniejszych oper, dzieło mistrza gatunku – Giuseppe Verdiego, pojawi się znów na deskach Opery Narodowej, w świeżej jeszcze, a już kultowej inscenizacji tandemu Treliński – Kudlička. W roli tytułowej wystąpi Joanna Woś, partię Alfredo zaśpiewa Pavlo Tolstoy. Polecamy.
Więcej na: www.teatrwielki.pl

27 maja o godzinie 18 Włoski Instytut Kultury zaprasza na Gioved?Film – projekcję filmu Il giardino dei Finzi-Contini (Ogród Finzich-Continich) w reżyserii Vittoria De Sica. Wstęp wolny.
Jak Państwo pamiętają, w Instytucie ruszyła Kawiarnia literacka – nieformalne spotkania sztuki, kultury i literatury włoskiej. W najbliższy wtorek czeka nas Niemy dźwięk słów – Spotkanie z poetą Gennaro Oriolo. Serdecznie polecamy.
Więcej na: www.iicvarsavia.esteri.it

Przypominamy, że na czas remontu Muzeum Książąt Czartoryskich warszawiacy będą mieli okazję obejrzeć genialne dzieła, w tym Damę z gronostajem Leonarda da da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta Harmensza van Rijn. Wystawa prezentowana będzie na Zamku Królewskim w Warszawie aż do jesieni.
Więcej na: www.zamek-krolewski.pl

Przypominamy o cyklu Spotkań ze sztuką w Centrum Promocji Kultury Praga Południe. Najbliższy wykład odbędzie się we środę, 26 maja, a jego tematem będzie Dadaizm. Polecamy!
Więcej na: www.cpk.art.pl

Jarosław Kilian zaprasza najmłodszych widzów na spektakl Pinokio w Teatrze Polskim. W pełnym przygód i niesamowitych perypetii widowisku w reżyserii i scenografii Jarosława Kiliana w roli tytułowej zobaczymy Piotra Bajtlika. Usłyszymy graną na żywo muzykę i piosenki Grzegorza Turnaua, a także utwory Rossiniego i tradycyjne włoskie tarantelle. Świetny pomysł na zbliżający się Dzień Dziecka!
Więcej na: www.teatr-polski.art.pl

Zakończyła się edycja największego na rynku polskim słownika języka włoskiego! Cztery tomy, przygotowane wspólnie z Accademia della Crusca we Florencji i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie, zawierają 350 000 wyrazów hasłowych i przykładów ich użycia, wyrażeń, zwrotów, idiomów i przysłów, terminy specjalistyczne z ponad 100 dziedzin, a także zwroty przysłowiowe i przysłowia. Jest to najobszerniejszy z dotychczas wydanych słowników włosko-polskich.
Uwaga – do 15 czerwca słownik można kupić w cenie promocyjnej – 399 PLN. Jako italianiści, oczywiście – polecamy!
Więcej na: www.wiedza.pl

Wydawnictwo PONS poleca Państwu kurs języka włoskiego pt. Słuchaj i mów. Kursy z tej serii są idealne dla osób, które najchętniej uczą się ze słuchu, np. w czasie podróży, a tylko z rzadka używają podręcznika, np. do ćwiczeń gramatycznych i powtórek. Duża ilość praktycznego materiału nagraniowego to wielka zaleta kursu. Cztery godziny nagrań w wykonaniu obcokrajowców jest zaś świetną podstawą do nauki konwersacji. Zwięzły podręcznik ćwiczy praktyczne użycie języka, przedstawia gramatykę oraz zasady wymowy.
Więcej na: www.pons.pl

Wydawnictwo PAX namawia do lektury książki Rok Don Camilla pióra Giovannino Guareschi.
Don Camillo to wiejski proboszcz z Niziny Padańskiej, człowiek o wielkim sercu i trochę przyciężkiej pięści, stosujący dość oryginalne metody ewangelizacji swoich owieczek, z których duża część to komuniści. Prowadzi on nieustanną wojnę z wójtem Peppone, lokalnym przywódcą “czerwonych”, równie jak ksiądz nieustępliwym. Ostra rywalizacja między miejscowym proboszczem a komunistycznym wójtem zamienia się czasami jednak we współpracę, gdy naprawdę chodzi o dobro lokalnej społeczności.
Więcej na: www.iwpax.com.pl

Fundacja Zeszytów Literackich zachęca do sięgnięcia po nowe
wydanie książki Obrazy Włoch – Toskania i Umbria Pawła Muratowa. Jedna z najbardziej kultowych – jeśli możemy tutaj użyć tego słowa – pozycji w biblioteczce każdego italofila do dziś czaruje pięknymi opisami Italii.
Więcej na: www.zeszytyliterackie.pl

Jeśli Włochy kojarzą się Państwu z dobrobytem, leniwym dolce vita i błękitem morza – lektura Montedidio Erriego De Luca może okazać się niemałym wstrząsem. To powieść o dorastaniu, przyjaźni i pierwszej miłości, osadzona w jednej z najbiedniejszych dzielnic Neapolu. Dodatkowy smaczek – przewijające się wyrażenia i słówka w dialekcie. Lektura obowiązkowa.
Więcej na: www.empik.com

Na koniec smaczny kąsek dla wielbicieli literatury dawnej – książeczka Ł»ywoty kurtyzan. O łajdactwach męskich XVI-wiecznego autora Pietra Aretino. To lekka, ale nie prymitywna lekturka, do której warto zajrzeć – w końcu przed ostrym piórem Aretina zarówno królowie, jak i papieże odczuwali respekt! Sam autor niejednokrotnie podkreślał, że tylko przedstawia społeczeństwo, i że nie jest jego winą, iż obraz obyczajów wypada fatalnie…Ku przestrodze! ?
Więcej na: www.empik.com

Na blogu Julii Wollner w tym tygodniu – kolejne trzy ciekawe artykuły, w których autorka dzieli się z czytelnikami swoją Italią. W poniedziałek 24 maja opowie nam o swoich ukochanych – i polecanych – miejscach w Rzymie; w środę 26 maja przedstawi zjawisko mammismo i zweryfikuje stereotypy dotyczące włoskiej mammy; w piątek 28 maja rozbudzi nasz apetyt na sycylijską czekoladę.
Zapraszamy do lektury!
Więcej na: www.ilponte.pl/julia_wollner

www.ilponte.pl
 

Previous post
Gran Turismo Veloce w akcji
Next post
Ducatisti pojechali do Wrocławia

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Il Ponte poleca