fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Sobie a Muzom – najciekawsze rzymskie musei parte II

Sobie a Muzom – najciekawsze rzymskie musei parte II

Galleria Borghese Drodzy Miłośnicy Włoskiej Motoryzacji (przez mój ogromny szacunek do Was – cały zwrot z wielkich liter!). Domyślam się, że w upalną lipcową pogodę marzycie raczej o przejażdżce kabrioletem nad Morzem Tyrreńskim niż o zwiedzaniu dusznych niekiedy rzymskich muzeów.

 

 

 

 

Ale uwaga! To może być błąd. Czy wiecie na przykład, że w kawiarence w suterenie Museo della Villa Borghese podają pyszną mrożoną kawę? Zamawiacie caffé freddo, wychodzicie przed budynek, siadacie na trawniku (to dla spragnionych słońca nawet w środku lata) lub chowacie się pod jedno z rozłożystych parkowych drzew (to dla tych, którym jednak trochę gorąco). A potem – nabieracie ochoty na zwiedzanie!

 

Galleria Borghese

(c) wikipedia, Beatrice

 

Najbliżej z trawnika i parkowej ławki jest oczywiście do rzeczonego Museo della Villa Borghese, niewątpliwie jednego z najpiękniejszych w mieście. Wizytę trzeba zaplanować z wyprzedzeniem – bilety rezerwuje się telefonicznie i wchodzi o wyznaczonej godzinie. A za progiem – cuda! Czekają na nas dzieła Canovy, Berniniego, Tiziana, Caravaggia. Na zachętę zerknijcie i posłuchajcie, jak o niektórych eksponatach opowiada rodowity Włoch (po angielsku, z uroczym akcentem): http://www.youtube.com/watch?v=RQDDDaTx_Zc

 

 

Kto woli kameralne muzea, powinien udać się do Galleria Doria Pamphilj. Usytuowana przy Via del Collegio Romano galeria zachwyci Was arcydziełami Velasqueza, Caravaggia, Andrea del Sarto i wielu innych. Na naszym muzealnym szlaku warto również umieścić Galleria Nazionale d’Arte Antica in Palazzo Barberini, gdzie czekają na nas wspaniałe dekoracje Pietro da Cortona, oraz Galleria Spada, gdzie zobaczymy dzieła wielu siedemnastowiecznych artystów.

 

Doria Pamphilj

 

Zmęczeni skwarem i krążeniem po Centro Storico, możemy zaplanować kolejną wizytę w okolicach parku, tym razem w Museo Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea. Do muzeum najłatwiej dotrzeć tramwajem, który przewiezie nas trasą wśród pięknych rzymskich willi i eleganckich hoteli. Także i tutaj zwiedzanie rozpocząć możemy od dobrej kawy w miejscowej caffetterii, a następnie dokształcić się w temacie włoskiej sztuki nowoczesnej. Obowiązkowo pomedytować należy przy Ercole e Lica Antonio Canovy (w sali tej organizowane są koncerty muzyki klasycznej – może akurat uda Wam się trafić na jeden z nich!), a następnie zafundować oczom ucztę z malarstwem współczesnym w roli głównej.

 

Roma Galleria Nazionale dArte Moderna

(c) wikipedia, Blackcat

 

Cały dzień zarezerwować należy na wizytę w Muzeach Watykańskich – istnej świątyni sztuki i skarbnicy arcydzieł. Tak naprawdę już sama Kaplica Sykstyńska Michała Anioła czy Stanze Rafaela dostarczą nam wzruszeń, których nie zaznamy nigdzie indziej, jednak trudno odmówić sobie choć krótkiego spotkania z Apollem Belwederskim i Augustem z Prima Porta albo chwili zadumy nad Ukrzyżowaniem Świętego Piotra pędzla Michała Anioła czy Świętym Hieronimem Leonarda da Vinci. Niezwykle istotne jest, aby przed wyprawą do Watykanu sprawdzić – najlepiej telefonicznie – czy muzeum jest w danym dniu otwarte, jako że instytucja ta działa w zgodzie z własnym wewnętrznym kalendarzem. Pamiętajcie też, że dłuuuuuuga kolejka wzdłuż murów, którą zobaczycie, idąc ku muzeum ze stacji metra, porusza się dosyć szybko. Lepiej nie dać się namówić na wejście bez czekania, jakie za bajońskie sumy oferują mówiący w pięćdziesięciu językach miejscowi naciągacze. Uważajcie jednocześnie na portfele i aparaty fotograficzne, a także wszystkie inne cenne przedmioty w Waszych kieszeniach – Watykan to nie tylko miejsce pielgrzymek i meta miłośników sztuki, ale także raj dla kieszonkowców!

 

Muzeum Watykańskie

 

Muzeum Watykańskie

… A teraz wsiadajcie już do swoich kabrioletów i pędźcie do Rzymu!!!

 

A presto!

 

Julia Wollner

Previous post
Nowa Lancia Thema
Next post
Remont 500-tki część II

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Sobie a Muzom – najciekawsze rzymskie musei parte II