fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Forza Italia 2014 – Pałac Rozalin

Forza Italia 2014 – Pałac Rozalin

Concorso d’Eleganza ForzaItalia.pl. Taką nazwę nosił zlot entuzjastów kultury i motoryzacji włoskiej, który odbył się we wrześniu 2014 roku. Bazą imprezy był pałac w Rozalinie wraz z okalającym go terenem.

Przygotowania do tej edycji ruszyły bardzo późno. Trzymaliśmy wszystkich w niepewności do drugiej połowy lipca, ale ta cierpliwość jednak się opłaciła. Miejscem wydarzenia był bardzo urokliwy pałac w Rozalinie, swoją historią sięgający XIX wieku. Jego projektantem był Henryk Marconi, polski architekt włoskiego pochodzenia. Formuła imprezy przybrała znaną z tej w Oborach formę pikniku, łączącego elementy motoryzacyjne oraz kulturowe.

Królowała miła, spokojna atmosfera budowana obecnością ciekawych uczestników, pięknych samochodów oraz zapachem kawy. Można było doświadczyć namiastki tego, co bywalcy takich imprez, jak konkurs elegancji Villa d’Este. O tym ostatnim wydarzeniu można było też sporo się dowiedzieć podczas wykładu Jakuba Ziółkowskiego. Słoneczna pogoda (jak na każdej edycji 🙂 ) przypominała tę znaną z Włoch.

Zaangażowanie uczestników było dobrze widoczne. Na początku dnia wręcz nas trochę przestraszyli, kiedy przez bramy imprezy przejechał… radiowóz. Policyjna Alfa 159 eskortowała dużą kolumnę warszawskich Alfaholików. Doceniając ich zaangażowanie przyznaliśmy im tytuł klubu zlotu, po raz drugi zresztą w historii imprez FI.pl

Najciekawsze samochody, jakie przybyły na zlot, prezentowane były przed pałacem. Dla wielu osób była to pierwsza okazja do zobaczenia na żywo nowej Alfy Romeo 4C. W trakcie dnia dojechała druga sztuka z limitowanej serii Launch Edition, co można było uznać za nieoficjalny rekord Polski w liczbie 4C na jednej imprezie :). Innych bardziej interesowały klasyki. Wyobraźnię pobudzały też supersamochody, takie jak Lamborghini Gallardo czy Maserati GranCabrio. Abarthy czy Alfy GTA nie mogły być niezauważone.

Forza Italia 2014 Pałac Rozalin Forza Italia 2014 Pałac Rozalin

Jedną z głównych atrakcji imprezy był rajd turystyczno-nawigacyjny. Na uczestników czekała nie tylko ciekawa trasa, którą należało pokonać według itinerera, ale również inne wyzwania. Trzeba było wypatrywać motywów ze zdjęć czy odpowiadać na pytania. Jeden śmiałek pokonał ją na skuterze, co oznaczało brak wsparcia pilota. Został za to dodatkowo doceniony.

Forza Italia 2014 Pałac Rozalin

Poziom swojej wiedzy o Włoszech i tamtejszej motoryzacji można było sprawdzić podczas konkursów. Istniała też możliwość jej rozszerzenia w czasie wykładów. Cały czas dostępna była też wystawa zdjęć Marty Król.

Piknikową atmosferę wypełniały dodatkowe atrakcje kulinarne i nie tylko. W tle cały dzień przygrywała włoska muzyka filmowa z lat 60. Stoisko z kawą firmy Cophi serwowało odpowiednią dawkę espresso. Restauracja Incanto przeprowadziła warsztaty wyrabiania własnego makaronu, który uczestnicy mogli następnie skonsumować. Swoją ofertę na stoiskach zaprezentowały firmy motoryzacyjne: Ducati, Carserwis, Scootracer, Vespa Cafe, Mr Alfa czy Idealismo.

Kulminacyjnym punktem imprezy był pokaz najciekawszych pojazdów. Jury złożone z przedstawicieli sponsorów i gospodarzy mogło przepytać uczestników, którzy odważyli się zaprezentować szerzej. Pojazdem zlotu dość jednogłośnie została wybrana Alfa Romeo Giulia Spider. Wyróżnienia zostały przyznane właścicielom Lancii Fulvii Zagato oraz Lambretty.

Forza Italia 2014 Pałac Rozalin Forza Italia 2014 Pałac Rozalin

Dzień zakończył się hucznie występem Orkiestry Nadarzyn. Swoje drugie urodziny obchodziła redakcja La Rivista – miesięcznika propagującego kulturę włoską. Potem, przy uroczystej kolacji, która potrwała do późnych godzin nocnych, uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami z imprezy.

Forza Italia 2014 Pałac Rozalin Forza Italia 2014 Pałac Rozalin

Aby wziąć udział w zlocie Forza Italia nie jest konieczne przyjechanie samochodem z najwyższej półki. Bawić się dobrze może każda osoba zainteresowana motoryzacją i kulturą włoską. Ceniona jest różnorodność. Udało się i tym razem zbudować przyjazną i zrelaksowaną atmosferę. Do zobaczenia na kolejnych edycjach!

 

Autorzy zdjęć: Bartek Lichocki (artykuł), Piotr Krasiński (galeria)

Tekst: Piotr Krasiński, Jakub Strzemżalski

 

Previous post
Spettacolo Sportivo nie zawodzi
Next post
Alfisti biją Rekord Guinnessa!

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Forza Italia 2014 – Pałac Rozalin