fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

1960 Alfa Romeo Giulietta SZ Zagato sprzedana za 550 000 dolarów

1960 Alfa Romeo Giulietta SZ Zagato sprzedana za 550 000 dolarów

Alfa Romeo Giulietta SZ Zagato została sprzedana na aukcji The Driver’s Collection, organizowanej przez RM Sotheby’s, za kwotę 550 000 dolarów. To jeden z zaledwie 200 egzemplarzy, do tego wczesna wersja produkcyjna Coda Tonda, która niegdyś należała do Karla Foiteka – dystrybutora Alfy Romeo i kierowcy wyścigowego. 

Ze wszystkich godnych uwagi powojennych Alf Romeo i wszystkich oszałamiających ręcznie wykonanych projektów słynnej mediolańskiej firmy wytwarzającej nadwozia – Carrozzeria Zagato, Alfa Romeo Giulietta SZ jest być może jedynym modelem, który powstał – dosłownie – przez przypadek. Jak głosi historia, bracia Carlo i Dore Leto di Priolo w 1956 r. podczas wyścigu Mille Miglia uszkodzili nadwozie swojej Giulietty SV – karoseria została wręcz zrujnowana, ale zamiast naprawić samochód lub spisać na straty, oddali go do Zagato w celu renowacji.

W ten sposób narodził się pojazd korzystający ze sprawdzonych podzespołów mechanicznych Alfy Romeo, skrywanych pod piękna i lekką karoserią Zagato. Auto zrobiło tak duże wrażenie, że Carrozeria zdecydowała się wybudować ograniczoną liczbę egzemplarzy dla zainteresowanych klientów. Po debiucie w 1960 roku podczas targów motoryzacyjnych w Turynie, powstało 200 egzemplarzy Alfy Romeo Giulietty nazwanej SZ

Ten konkretny egzemplarz SZ Zagato uznawany jest za jeden z pierwszych, który opuścił linie produkcyjną. Wkrótce trafił do Karla Foitka, znanego dystrybutora Alfy Romeo i kierowcy wyścigowego. Wspomniany jegomość otrzymał ofertę nie do odrzucenia – mając na uwadze wygraną w mistrzostwach Szwajcarii w Sprint Veloce w 1959 roku, mógł on kupić za SZ Zagato za okazyjną, symboliczną wręcz kwotę. Ówczesny dyrektor techniczny Alfa Romeo Svizzera osobiście dostarczył zupełnie nowy samochód pod wskazany adres w szwajcarskim Zurychu.

Foitek startował SZ w międzynarodowych wyścigach w sezonie 1960, m.in. na Nürburgringu, Clermont-Ferrat i Gaisberg. Po wycofaniu się z zawodów, Foitek kontynuował swoją przygodę z SZ w historycznych wyścigach w całej Europie w latach 80., w tym na Hockenheim, Nürburgringu, Salzburgringu, Montlhéry i Targa Florio. Wkrótce auto przeszło na emeryturę, pozostając w prywatnej kolekcji Foitka, aż do momentu przejęcia go przez przedostatniego właściciela, tj. dopiero w 2015 roku, który na przestrzeni 5 lat zainwestował w SZ mnóstwo pieniędzy na prace renowacyjne, o czym świadczyły dołączone do aukcji rachunki. 

Spośród wszystkich prac wykonanych od 2015 roku, najważniejszy był remont silnika zakończony wiosną 2018 roku, którego podjął się specjalista Dan Allen. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Poprzedni wpis
Alfa Romeo Racing ORLEN bez punktów. Zawodnicy Scuderia Ferrari nie ukończyli wyścigu
Następny wpis
1968 Iso Grifo GL Series I by Bertone

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

1960 Alfa Romeo Giulietta SZ Zagato sprzedana za 550 000 dolarów