fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

31 stycznia 2024 roku Fiat 500 Spiaggina Boano trafi na aukcję

31 stycznia 2024 roku Fiat 500 Spiaggina Boano trafi na aukcję

Fiat 500 Spiaggina Boano z 1958 roku, którego pierwszym właścicielem był Gianni Agnelli, trafi na paryską aukcję 31 stycznia 2024 roku. Z szacunków ekspertów z RM Sotheby’s wynika, że jego cena w drodze licytacji może sięgnąć od 270 000 do nawet 290 000 euro, czyli blisko 1,3 mln zł.

W pewnym momencie szef Fiata, właściciel Juventusu F.C., Gianni Agnelli był jednym z największych przemysłowców XX wieku. Ale był także ikoną stylu – człowiekiem, którego elegancja i oko do projektowania pomogły ukształtować świat mody. Było to widać także w wybieranych przez niego pojazdach.

W 1958 roku “L’Avvocato” zamówił dwa spektakularne samochody od Mario Boano z Carrozzeria Ghia. Oparte na płycie podłogowej i podzespołach mechanicznych skromnego Fiata Nuovo 500, ręcznie budowane arcydzieła charakteryzowały się eleganckim, otwartym nadwoziem, drewnianym wykończeniem, tkanymi przednimi siedzeniami i miękką tylną kanapą dla pasażerów. Jeden z nich został podarowany Arystotelesowi Onassisowi, podczas gdy egzemplarz wystawiony na aukcji został zarejestrowany na nazwisko Agnellego 25 czerwca 1958 roku i był używany do zabawiania przyjaciół i dygnitarzy w spektakularnej Villa Leopolda w Villefranche-sur-Mer we Francji.

Ta niezwykle ważna Spiaggina pojawiła się w magazynie Vogue i zapoczątkowała modę na samochody plażowe, które doskonale uchwyciły klimat la dolce vita. Uważany za jedyny zachowany egzemplarz, samochód ten podarowano kierowcy Agnellego, Bernadino Aiassa, w 1973 roku, a rok później został sprzedany Mario Rossiemu. Niedawno odkryty przez znanego turyńskiego kolekcjonera, nieodrestaurowany i bardzo oryginalny Fiat był wystawiany na Concorso d’Eleganza Villa d’Este w 2018 roku. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

 

Previous post
Policja z Dubaju dodała do swojej floty Urusa Performante
Next post
Ferrari Dino 246 GTS by Scaglietti będzie przedmiotem aukcji RM Sotheby’s

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

31 stycznia 2024 roku Fiat 500 Spiaggina Boano trafi na aukcję