fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

4 lipca 2024 roku Fiat 500 obchodził swoje 67. urodziny

4 lipca 2024 roku Fiat 500 obchodził swoje 67. urodziny

Zgodnie z tradycją marki Fiat, 4 lipca zawsze był datą oznaczającą narodziny kultowego Fiata 500. To prawdziwie włoskie arcydzieło stało się katalizatorem motoryzacji w Europie w latach 50. XX wieku i od 67. lat stanowi uosobienie La Dolce Vita.

Fiat 500 został zaprojektowany przez Dante Giacosę jako kompaktowy, niedrogi pojazd dla mas i szybko stał się kamieniem węgielnym powojennego ożywienia gospodarczego Włoch. Projekt Giacosy szybko zyskał uznanie cementując samochód i jego estetykę jako ucieleśnienie ikony kultury i włoskiej kreatywności. Dziś to dziedzictwo pozostaje niezmienione. Jak pokazano w filmie Buon Compleanno 500!, nawet bez logo, nazwy, flagi lub innego elementu identyfikującego, Fiat 500 jest natychmiast rozpoznawalny i kojarzony ze słoneczną Italią. Jego kultowy design i nieprzemijający duch La Dolce Vita wynikają z włoskiej pomysłowości i kunsztu Fiata, przynosząc radość entuzjastom na całym świecie.

Na przestrzeni ostatnich 67. lat Fiat 500 został ukształtowany przez odrębne osobowości swoich trzech generacji. Pierwsza, z lat 60. zapewniała mobilność i wolność, stała się prawdziwym fenomenem kulturowym i ugruntowała swoją pozycję jako ukochana marka. Wraz z drugą dostępną na rynku od 2007 roku, Fiat 500 wprowadził do świata samochodów miejskich koncepcje chłodu i uroku oraz stał się ikoną mody i stylu, która urzekła cały świat. W 2020 roku, wraz z 500e, wprowadzono trzecią generację, rewolucjonizując zrównoważoną mobilność miejską przy zastosowaniu zaawansowanej technologii.

Od czasu debiutu w 1957 roku na całym świecie sprzedano ponad 7,5 miliona Fiatów 500, umacniając status kultowego pojazdu, który jest częścią zbiorowej wyobraźni pokoleń kierowców w różnym wieku, o różnych gustach i narodowościach. Sekret jego globalnego sukcesu tkwi w ciągłej ewolucji przy jednoczesnym zachowaniu wierności swojej podstawowej tożsamości. Przykładem tego zaangażowania są liczne edycje specjalne wprowadzone na przestrzeni lat.

Fiat nadal dumnie reprezentuje Włochy na całym świecie. Nadchodząca odmiana 500 Ibrida, której premierę zaplanowano na okres od końca 2025 r. do początku 2026 r., będzie faktycznie produkowany w renomowanym zakładzie Mirafiori w Turynie. Ten hybrydowy model będzie uzupełnieniem wysoko cenionego Fiata 500e, który również został skrupulatnie opracowany, skonstruowany i zaprojektowany w Mirafiori. Obecnie 500e jest dostępny na całym świecie, sprzedawany we wszystkich regionach obejmujących 48 krajów, jest liderem w segmencie BEV A w Europie od momentu wprowadzenia na rynek – aż 4 na 10 samochodów miejskich BEV to Fiat 500e.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Previous post
P5 dla Sainza w GP Wielkiej Brytanii. Leclerc ponownie poza punktami
Next post
Assetto Corsa EVO jest już na Steamie. Zostanie wydana w 2024 roku

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

4 lipca 2024 roku Fiat 500 obchodził swoje 67. urodziny