Lancia kontynuuje swoją spektakularną sportową odyseję, przenosząc emocje z Sycylii do Werony, gdzie 30 i 31 maja odbędzie się czwarta runda Rajdowych Mistrzostw Włoch CIAR Sparco oraz druga eliminacja Trofeo Lancia. W centrum uwagi znajdzie się Ypsilon Rally4 HF, który zmierzy się z jednym z najbardziej wymagających rajdowych odcinków asfaltowych w kraju – łącznie osiem prób specjalnych i 105 kilometrów jazdy na czas zakończonych wielkim finałem na Piazza Bra, w sercu Werony.
Na starcie pojawi się ponad 100 załóg, z czego aż 24 wsiądzie za kierownicę nowej Lancii. Wśród nich jest aż 19 kierowców poniżej 35. roku życia, którzy rywalizują o miejsce w oficjalnym zespole ERC 2026. To kontynuacja świetnego otwarcia sezonu podczas legendarnego Targa Florio, gdzie Ypsilon Rally4 HF zdobyła cztery pierwsze miejsca w kategorii CIAR 2WD i uplasowała aż 10 aut w czołowej czternastce.
Na temat nadchodzącej rundy wypowiedział się Eugenio Franzetti, dyrektor zespołu Lancia:
43. Rally Due Valli to doskonała okazja do przetestowania możliwości nowego Ypsilona Rally4 HF. Już podczas debiutu model pokazał niezwykłą stabilność, precyzję i szybkość. To samochód, który daje młodym kierowcom idealne warunki do nauki jednego z najbardziej wymagających sportów motorowych.
Trasa w Weronie, w całości asfaltowa, liczy ponad 105,8 kilometrów. W piątek 30 maja rajd ruszy od odcinka testowego w Alcenago (2,33 km), a następnie odbędzie się uroczysty start przy Veronafiere i dwie pierwsze próby, w tym powrót legendarnego odcinka „Erbezzo” (27,89 km). W sobotę na zawodników czeka sześć kolejnych odcinków, w tym dwukrotnie pokonywane „San Francesco” (12,16 km) i „Cappella Fasani” (23,3 km), a meta zaplanowana jest na Piazza Bra.
W rywalizacji Trofeo Lancia na prowadzeniu znajduje się Gianandrea Pisani, który wyprzedza Davide Pesavento o 15,5 punktu oraz Gabriela Di Pietro o 21,5 punktu. Obaj jego rywale zamierzają zmniejszyć stratę walcząc o upragnione miejsce w składzie Lancia 2026. W kategorii Junior pojedynek Pesavento-Di Pietro nabiera rumieńców, jednak warto zwrócić uwagę również na Nicolò Ardizzone’a, który miał pecha na Sycylii oraz debiutantów: Matteo Doretto, Asię Vidori i Fina Tommiego Heino.
W kategorii Master zgłoszono aż 13 załóg, a Pisani prowadzi z przewagą 7,5 punktu nad Giorgio Cognim i 13,5 nad Igorem Ianim. O powrót do czołówki postarają się Mazzocchi i Lengauer, chcąc odkupić błędy z Sycylii. Natomiast De Antoni i Rosso szykują się na mocne wejście w cykl. W klasie Expert prowadzi Denis Vigliaturo z przewagą 7,5 punktu nad Emanuelem Fiore. W czołówce plasują się także Mauro Porzia, Pierluigi Marino i Dariusz Polonski (z pilotem Łukaszem Sitkiem) z Polski – wszyscy marzą o podium.
Nie chodzi tu wyłącznie o punkty. Udział w Trofeo Lancia to realna szansa na zapisanie się na kartach historii i reprezentowanie włoskiej marki w ERC. Spektakularny występ modelu Ypsilon Rally4 HF podczas Targa Florio – zdominowanie całej kategorii 2WD i liczne auta w czołówce – wyznaczył nowy kierunek dla rajdowej przyszłości marki.
Na fanów czekać będzie wyjątkowe miejsce – Lancia Corse HF Village zlokalizowane na terenie Veronafiere, umożliwiające zanurzenie się w świat Lancii, w tym skorzystanie z jazd testowych nowym Ypsilonem w wersjach hybrydowej i elektrycznej, spotkać kierowców i obejrzeć legendy motorsportu, m.in. Lancię Deltę i 037, które w latach 80. i 90. dominowały w mistrzostwach świata. Nie zabraknie też zupełnej nowości: elektrycznej Ypsilon HF o mocy 280 KM i przyspieszeniu 0-100 km/h w 5,6 sekundy, która pod koniec czerwca zadebiutuje podczas jazd prasowych w Balocco.
Autor: Tomasz Nowak
Zdjęcia: Materiały prasowe
No Comment