fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Alfa Romeo Giulietta w wyścigu samochodów turystycznych

Alfa Romeo Giulietta w wyścigu samochodów turystycznych

Produkowana od 2010 roku Alfa Romeo Giulietta swoje lata świetności dawno ma za sobą. Na tle gamy jest jedynie cieniem Giulii i Stelvio. Jednak dawny blask może jej przywrócić udział w Brytyjskich Wyścigach Samochodów Turystycznych.

Wyścigowa odmiana Giulietty została zaprezentowana podczas międzynarodowych targów Autosport International w Wielkiej Brytanii. Dokładnych danych technicznych tego modelu jeszcze nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że pojazd stworzono zgodnie z restrykcjami dotyczącymi samochodów turystycznych następnej generacji (NGTC).  

Alfa Romeo Giulietta BTCC

Oznacza to, że pod maską Alfy Romeo pracować będzie 2-litrowy silnik benzynowy współpracujący z 6-biegową skrzynią sekwencyjną Xtrac. Za oprogramowanie sterownika silnika odpowiada firma Cosworth. Dostawcą sprzęgła, pedałów i hamulców jest AP Racing. Cały projekt został zrealizowany z naciskiem na optymalizację kosztów tak, by niezależny zespół był w stanie sobie pozwolić na zakup i serwis wyścigowej Giulietty.

Alfa Romeo na torze będzie rywalizować z takimi samochodami, jak Audi S3, BMW 125i, Ford Focus RS, Honda Civic Type R, MG6, Subaru Levorg, Opel Astra, a także Volkswagen CC.

Alfa Romeo Giulietta BTCC

Kalendarz tegorocznej serii BTCC prezentuje się następująco:

  1. Brands Hatch – 8 kwietnia
  2. Donington – 29 kwietnia
  3. Thruxton – 20 maja
  4. Outlon Park – 10 czerwca
  5. Croft – 24 czerwca
  6. Snetterton – 29 lipca
  7. Rockingham – 12 sierpnia
  8. Knockhill – 28 sierpnia
  9. Silverstone – 16 września
  10. Brands Hatch – 30 września

Czas pokaże, czy Alfa Romeo powtórzy sukces Andy’ego Rouse’a, który w 1983 sięgnął po tytuł mistrza w BTCC startując w modelu Alberta GTV, lub Gabriela Tarquiniego. Ten ostatni stanął na najwyższym stopniu podium  po zwycięstwie w klasyfikacji generalnej, osiągniętym w wyścigowej Alfie Romeo 155.

BTCC

Seria Brytyjskich Wyścigów Samochodów Turystycznych (w skrócie BTCC – British Touring Car Championship) powstała w 1958 roku z inicjatywy Kena Gregory’ego, pełniącego funkcję menedżera Stirlinga Mossa. Początkowo w mistrzostwach brały udział różne klasy pojazdów, podzielone według pojemności silnika, które jednocześnie ścigały się ze sobą. Wielokrotnie oznaczało to, że kierowcy przypisani do danej klasy mogli wygrać mistrzostwa, mimo braku jakichkolwiek szans na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w którejkolwiek z rund. Obecnie podobny podział jest powszechnie stosowany m.in. w wyścigach wytrzymałościowych. 

Zawody składają się z 10 weekendowych rund wyścigowych. W sobotę odbywają się sesje treningowe oraz 30-minutowe kwalifikacje. Następnego dnia kierowcy biorą udział w 3 wyścigach. O kolejności startu w pierwszym z nich decydują kwalifikacje, a w drugim – najlepszy czas jednego okrążenia z tego pierwszego wyścigu. W trzecim z kolei pierwsza dziesiątka startuje w odwróconej kolejności.

 

TCR

Wyścigową Alfę Romeo Giuliettę w 2017 roku można było spotkać na różnych torach świata przy okazji zawodów organizowanych w ramach TCR International Series, czyli ogólnoświatowych wyścigów samochodów turystycznych. Relacje z poszczególnych wyścigów – m.in. z Salzburgring, Spa i Bahrajnu – można przeczytać na naszej stronie.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Doblò kolejny raz nagrodzone
Następny wpis
Nagroda Van of the Year przyznana Iveco

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Alfa Romeo Giulietta w wyścigu samochodów turystycznych