fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Countach LP 400 S z The Cannonball Run obchodzi 45. urodziny

Countach LP 400 S z The Cannonball Run obchodzi 45. urodziny

Jednym z najlepszych kultowych filmów motoryzacyjnych wszech czasów jest bez wątpienia The Cannonball Run. Aby uczcić 45. rocznicę Countacha LP 400 S – jednego z bohaterów we wspomnianym tytule – Automobili Lamborghini zebrało wyjątkową kobiecą załogę aktorek Adrienne Barbeau i Tary Buckman po raz pierwszy od premiery filmu 19 czerwca 1981 roku.

To Lamborghini Countach LP 400 S zostało wyprodukowane czterdzieści pięć lat temu, w listopadzie 1979 roku. Z nadwoziem Nero (czarny) i wnętrzem Senape (musztardowy), ten Countach został wysłany do ówczesnego dealera SEA w Rzymie, a stamtąd najprawdopodobniej sprzedany bezpośrednio w USA, lądując na Florydzie. Jego właściciel był przyjacielem reżysera The Cannonball Run, co zaprowadziło pojazd na plan filmowy.

W ramach makijażu scenicznego dodano mu skrzydło i dwa pełnowymiarowe reflektory, spojler, trzy anteny i 12 rur wydechowych z tyłu. Po zakończeniu zdjęć Countach został zwrócony prawowitemu właścicielowi, ale nie pozbył się swoich unikalnych elementów transformacji, opracowanych na potrzeby filmu. W 2009 roku samochód znalazł nowego właściciela – Jeffa Ippoliti – pochodzącego z Nowego Jorku, a obecnie mieszkającego na Florydzie, który jako chłopiec oglądając początkową scenę filmu w 1981 roku nigdy nie wyobrażał sobie, że pewnego dnia stanie się właścicielem tego samego autał:

Zawsze miałem bzika na punkcie samochodów, ale podczas premiery filmu po raz pierwszy zobaczyłem i usłyszałem Countacha w ruchu i byłem oczarowany! Po raz pierwszy zobaczyłem go osobiście dopiero dwadzieścia sześć lat później i zajęło mi kolejne osiemnaście miesięcy negocjacji, zanim udało mi się zabrać go do domu.  

The Cannonball Run został zainspirowany prawdziwym wyścigiem Cannonball, w którym uczestniczące samochody musiały przejechać przez Stany Zjednoczone zaczynając od Nowego Jorku i kończąc w Los Angeles, w jak najkrótszym czasie. Obsada filmu była co najmniej wybitna, z aktorami takimi, jak Roger Moore, Dean Martin, Sammy Davis, Jr. i Jackie Chan oraz aktorkami takimi, jak Farrah Fawcett, Adrienne Barbeau i Tara Buckman. Te dwie ostatnie zagrały jedyną żeńską załogę wyścigu i prowadziły Countacha, który wygrał rywalizację. Jedną z najbardziej pamiętnych scen jest początkowy trzyminutowy pościg policyjny, w którym do ścieżki dźwiękowej dodano ryk 12-cylindrowej jednostki Countacha

Każdy artefakt, który jest owocem ludzkiego geniuszu, może zostać zarejestrowany, aby cała wiedza z nim związana pozostała dostępna i chroniona dla przyszłych pokoleń w jednej z najbardziej szanowanych i tradycyjnych instytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki, Bibliotece Kongresu. Aby tak się stało musi jednak najpierw zostać uznany za obiekt o niezwykłym znaczeniu dla amerykańskiej historii, społeczeństwa i tradycji. Po uzyskaniu tego uznania – a na dzień dzisiejszy jest nieco ponad 30 samochodów, które to osiągnęły – cała wiedza związana z tym konkretnym samochodem, od projektu konstrukcyjnego po zdjęcia, od oryginalnych dokumentów po te, które dotyczą jego historii, są przechowywane i archiwizowane w salach Biblioteki Kongresu. Countach LP 400 S z filmu został uznany za godny tego zaszczytu i stał się 30. samochodem, jaki otrzymał go – i doszło do tego akurat w 2021 roku, kiedy obchodzono 40. rocznicę powstania filmu.

Wspomniane dwie osobistości nie spotkały się osobiście odkąd zagrały razem w filmie w 1981 roku. Dlatego też wywiad i relację gwiazd Adrienne Barbeau i Tary Buckman można uznać za niezwykłe. Ten sam Countach, którym wtedy jeździły, służący jako tło sprawił, że wszystko było jeszcze bardziej fascynujące. We wspomnieniach przyznają, że żadna z nich nie widziała wcześniej Lamborghini, a tym bardziej nim nie jeździła. Z drugiej strony nie należy zapominać, że w tamtym czasie Lamborghini produkowało niewiele ponad pięćdziesiąt samochodów rocznie. Adrienne Barbeau skwitowała:

Od razu pomyślałam, że jest piękny, po prostu piękny i nadal taki jest. Myślę, że Countach ma wygląd zwycięzcy, żaden inny nie mógł wygrać. To nie była ta liga. A potem scena otwierająca, z tą ścieżką dźwiękową i widokiem Countacha ścigającego się i bawiącego się w chowanego z radiowozem. Tylko Countach mógł osiągnąć taki efekt. Nigdy, nawet przez sekundę nie tylko my, ale nikt podczas kręcenia nie spodziewał się tego niesamowitego, długotrwałego sukcesu! Pomimo mojego sukcesu jako aktorki w horrorach i roli Cat Woman w filmie o Batmanie, ludzie proszą mnie przede wszystkim o autografy na modelach samochodów Countach.

Kilka słów od siebie dodała Tara Buckman:

Mieliśmy najlepszy samochód i był zdecydowanie najpiękniejszy ze wszystkich. Dla mnie niemożliwe jest zapamiętanie, ile razy podpisałem zdjęcie lub model samochodu Countach!

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Lamborghini Countach LP 400 'Periscopio' by Bertone nie znalazło kupca
Next post
Maserati MC20 Icona i Leggenda Limited Editions to hołd dla MC12

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Countach LP 400 S z The Cannonball Run obchodzi 45. urodziny