fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Debiut za zamkniętymi drzwiami. PF0 zobaczą nieliczni

Debiut za zamkniętymi drzwiami. PF0 zobaczą nieliczni

W najbliższy weekend w Pebble Beach, Pininfarina pokaże potencjalnym nabywcom pełnowymiarową makietę elektrycznego supersamochodu o nazwie PF0. Przedprodukcyjna odmiana ma mieć swoją premierę parę miesięcy później, podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2019.

Za projekt nadwozia odpowiada studio stylistyczne Pininfarina Design Studio z dyrektorem projektowym Lucą Borgogno na czele. Poprzeczka dla zespołu została zawieszona wysoko – wymogiem było bowiem opracowanie najpiękniejszego elektrycznego hipersamochodu na świecie. Auto ma być wytwarzane ręcznie w Cambiano w bardzo ograniczonej liczbie sztuk. Pierwsze egzemplarze zadebiutują w 2020 r. Cena ma wynosić od 2 000 000 do 2 500 000 dolarów.

W ostatnich dniach Pininfarina zaprezentował szkice wnętrza o bardzo minimalistycznym układzie. Na samej konsoli środkowej, wykończonej w dużej mierze włóknem węglowym, widoczne są zaledwie 2 przyciski. Tradycyjnie dla nowocześniejszych pojazdów cały ciężar obsługi wzięły na siebie płaskie ekrany LCD.

PF0 jest już w końcowej fazie projektu. Zdaniem Pininfariny, inspiracją dla najnowszego dzieła były słynne samochody, takie jak Cistilia, Modulo i Stinetsi. Przyszli właściciele – ma być ich mniej niż 150 – będą mogli spodziewać się zastosowania najnowszych technologii oraz funkcjonalnego designu. Sprint od 0 do 100 km/h ma trwać mniej niż 2 sekundy, a prędkość maksymalna przekraczać ponad 400 km/h. Spodziewany zasięg powinien przekraczać 500 km – i to wszystko przy zerowej emisji spalin.

Praca nad tym projektem wre, czego potwierdzeniem było m.in. ogłoszenie firmy szukającej kandydata na stanowisko kierowcy testowego. Ponadto do zespołu dołączyli Per Svantesson z doświadczeniem w Volvo, Dan Connell, wcześniej zatrudniony w JLR, Marcus Korbach z Bugatti, czy Paolo Dellacha, mający na swoim koncie ponad dwie dekady w Alfie Romeo, Ferrari, Maserati, specjalizujący się w szeroko pojętej inżynierii komputerowej.

Swojej ekscytacji z okazji zbliżającego wydarzenia nie krył Michael Perschke:

Liczne ikony wzornictwa z niesamowitej kolekcji Pininfariny zdobyły nagrody na Pebble Beach Concours d’Elegance, więc cieszę się, że mogę zaprezentować przyszłego klasyka. Nasz czas poświęcony na Pebble Beach Concours d’Elegance i na aukcjach w Monterey był punktem kulminacyjnym. Wkrótce będziemy świętować wyjątkowe miejsce Pininfariny w historii motoryzacji, czerpiąc inspirację dla przyszłej gamy samochodów z innych, włoskich arcydzieł. Specjalna impreza przeznaczona dla VIP-ów ma sprawić, że przyszli właściciele PF0, z których większość w swoich garażach ma nowoczesne i historyczne klasyki, będzie miało okazję stać się teraz częścią narodzin kolejnego dzieła firmy, tym razem hipersamochodu. Naszym celem jest zaprojektowanie ponadczasowego piękna, rozumianego w każdym aspekcie – wnętrze jest równie ważne. Wartości wzornicze Pininfariny – elegancja i prostota – dają nam fantastyczną możliwość wyróżnienia spośród innych, najnowszych sportowych aut i hipersamochodów. Niewątpliwie duża część z gości w Pebble Beach interesuje się włoskimi samochodami i jestem przekonany, że docenią nasze zaangażowanie w PF0, czyli projekt, który docelowo będzie ręcznie wytwarzany w prowincji Turyn, w miejscu narodzin najbardziej docenianych sportowych i luksusowych pojazdów w historii.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Fiat wycofał Punto z produkcji
Next post
Puchar ForzaItalia.pl na torze FCA Tychy

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Debiut za zamkniętymi drzwiami. PF0 zobaczą nieliczni