fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fan Lancii stworzył nowoczesnego SUV-a na bazie modelu Montecarlo z lat 70.

Fan Lancii stworzył nowoczesnego SUV-a na bazie modelu Montecarlo z lat 70.

Lancia przygotowuje się do swojego renesansu jako jedna z marek premium Stellantis i po oficjalnym potwierdzeniu nowej Delty, która powróci w 2027 roku jako elektryczny hatchback, więcej klasycznych nazw może zostać ponownie wprowadzonych na rynek. Niezależny projektant David Obendorfer natomiast wyobraził sobie nowoczesną wersję Lancii Bety Montecarlo (1975-1981), która przeobraziła się w pięciodrzwiowego crossovera przyszłości.

Przekształcenie klasycznego, dwudrzwiowego samochodu sportowego w SUV-a to dość odważne posunięcie, ale czasy się zmieniają, a wraz z nimi potrzeby i gusta nabywców. Na szczęście projektant, który jest znany z inspirowanych stylistyką retro samochodów koncepcyjnych, takich jak BMW 02 Reminiscence Concept, Mercedes-Benz Icon E, Renault 4 i Fiat 127, zrobił to w odniesieniu do tożsamości projektowej Lancii, a rezultat jest całkiem interesujący.

Jego samochód koncepcyjny ma 4,54 m długości, 1,85 m szerokości, 1,56 m wysokości i rozstaw osi wynoszący 2,68 m. Oznacza to, że jest znacznie większy od swojego „źródła inspiracji”, które mierzyło 3,81 m długości i miało rozstaw osi 2,30 m.

https://youtu.be/_Q4fqoUFQiE

Pomimo większych wymiarów, SUV Montecarlo zachowuje sportową sylwetkę dzięki kołom o dużej średnicy i stonowanym nadkolom, wyważonym proporcjom i aerodynamicznej linii dachu. Przód pozostaje wierny oryginałowi zaprojektowanemu przez Pininfarinę z tradycyjną dla Lancii osłoną chłodnicy i kanciastymi reflektorami nad zderzakiem. Te ostatnie korzystają z technologii LED. 

Innym wyraźnym ukłonem w stronę modelu Beta Montecarlo z lat 70. jest boczna linia biegnąca od reflektorów, aż do tylnych świateł. Swoje dzieło projektant opisał tymi słowami::

Zamiast aktualnej reinterpretacji Montecarlo Concept stara się zbadać możliwe przejście pomiędzy dwoma różnymi segmentami samochodów szukając odpowiedzi na pytanie, czy projekt, który narodził się jako samochód sportowy, może zostać przekształcony w coś zupełnie innego?

W wyobrażeniu niezależnego projektanta, SUV Montecarlo miałby powstać na obecnej platformie EMP2 i korzystać z napędu na obie osie oraz układu hybrydowego typu plug-in, oferującego moc 300 KM.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Zrzut ekranu z YouTube’a

Previous post
Kolejny hipersamochód Pagani będzie miał silnik AMG V12 i ręczną skrzynię biegów
Next post
Charles 4., Carlos 7. w GP USA

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Fan Lancii stworzył nowoczesnego SUV-a na bazie modelu Montecarlo z lat 70.