fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ferrari 290 MM sprzedane za 22 mln dolarów. Jeździły nim legendy F1

Ferrari 290 MM sprzedane za 22 mln dolarów. Jeździły nim legendy F1

Wyprodukowane w 1956 roku Ferrari 290 MM zostało sprzedane na aukcji RM Sotheby’s w Petersen Automotive Museum za 22 005 000 dolarów, co czyni go 10. najdroższym pojazdem, który zmienił właściciela w drodze licytacji.

Historia tego konkretnego egzemplarza 290 MM uzasadnia tak wysoką cenę. Należał on bowiem do zespołu fabrycznego Scuderia Ferrari, co oznacza, że za jego kierownicą zasiadała światowa czołówka kierowców Formuły 1. Mowa m.in. o pięciokrotnym mistrzu świata F1, Juanie Manuelu Fangio, Peterze Collinsie, który wygrał w F1 w 1962, a także Sir Stirlingu Mossie, brytyjskiej legendzie wyścigów samochodowych. Autem jeździli również fabryczni kierowcy Scuderia Ferrari – Wolfgang von Trips, Olivier Gendebien i Eugenio Castellotti.

290 MM zadebiutowało w 1956 roku na Mille Miglia, w którym zajęło trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, co było zasługą kierowców Petera Collinsa i Louisa Klemantaskiego. Wkrótce tę samą lokatę Scuderia Ferrari uzyskało podczas San Bernardo Hillclimb. Z kolei 4. pozycja przypadła na Targa Florio. Pierwszy wyścigowy rok „zamknęli” Fangio i Castelloti na Grand Prix Szwecji, co niestety zakończyło się przedwcześnie przez wzgląd na awarię silnika.

W 1957 290 MM ukończyło 1000-kilometrowy wyścig Buenos Aires na trzecim miejscu. Wkrótce Ferrari wzięło udział w ostatniej rywalizacji torowej dla Scuderia Ferrari, czyli w 12-godzinnym wyścigu Sebring. Następnie auto trafiło w ręce prywatnego zespołu, dla którego m.in. w Bahamas Speed Weeks ścigał się Sir Stirling Moss, wygrywając Memorial Race i Nassau Trophy Race. Wkrótce pojazd trafił do USA, gdzie brano nim udział w zawodach krajowych.

Ferrari 290 MM w dalszej kolejności było przekazywane do następnych właścicieli, wzbogacając ich kolekcje pojazdów. W 2008 roku włoskie dzieło sztuki przyjechało do Anglii i wzięło udział w wydarzeniu poświęconemu Juanowi Manuelowi Fangio, które odbyło się podczas Goodwood Revival.

Kolejny właściciel wysłał auto do Ferrari w celu przeprowadzenia renowacji, po czym sprzedał je 8 grudnia 2018 roku na aukcji RM Sotheby’s w Petersen Automotive Museum w USA. Dokładny opis przedmiotu aukcji znajdziecie na oficjalnej stronie RM Sotheby’s.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Poprzedni wpis
Oto artysta, który tworzy przy pomocy samochodzików RC
Następny wpis
Fiat 500 i Panda wśród 20 najpopularniejszych nowych aut w Europie w 2018 roku

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Ferrari 290 MM sprzedane za 22 mln dolarów. Jeździły nim legendy F1