fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Oto artysta, który tworzy przy pomocy samochodzików RC

Oto artysta, który tworzy przy pomocy samochodzików RC

PopBangColour to słynny brytyjski artysta, który tworzy swoje dzieła sztuki przy użyciu samochodzików RC. Pierwsze swoje prace zaczął tworzyć 10 lat temu. Na przestrzeni lat sukcesywnie zyskiwał na popularności. Został doceniony przez wiele organizacji, kolekcjonerów, czy marki samochodowe, w tym także FIA.

Wszystko zaczęło się od Ferrari, o czym wspomniał sam artysta:

Już od dłuższego czasu eksperymentuję z samochodzikami RC. Moja była dziewczyna kupiła mi tego rodzaju pojazd z okazji Bożego Narodzenia. Stwierdziła, że będę się nimi dobrze bawić, ale nalegała bym pod żadnym pozorem nie brał ich do studia. Nie bawiłem się dobrze, ale zabrałem je do studia… Plastikowe kółka zamoczyłem w farbie i zacząłem sprawdzać, jak mogę wykorzystać tak unikatowe „narzędzie”.

Ian pracował jako nauczyciel. Wcześniej ukończył studia artystyczne i prowadził małe studio, w którym tworzył swoje dzieła. Wkrótce znalazł własną niszę i zaczął funkcjonować jako PopBangColour. Nazwa ma przywodzić na myśl „przyjazną feerię kolorów”. Na początku tworzył abstrakcyjne obrazy. Z czasem entuzjasta motoryzacyjny podejmował się coraz ambitniejszych projektów – malował m.in. samochody. Wszystkie dzieła były owocami jego pasji – nie powstawały z myślą o zyskach z ewentualnej sprzedaży komercyjnej. Ba, Ian nawet nie zdawał sobie sprawy, że wynalazł nową formę sztuki. Punkt zwrotny nastąpił w 2008:

W 2008 roku podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood narodził się kult PopBangColour. Motywem przewodnim był Hamilton i Hawthorn. Udałem się na miejsce w piątek, przygotowałam prowizoryczne, otwarte studio i zacząłem tworzyć sztukę na żywo – Mike’a Hawthorna w jego Ferrari Dino. Nie miałem pojęcia jak dużym wydarzeniem jest Goodwood, ani tego, jakie mogą być reakcje. Ale wystarczyło kilka godzin, by zebrał się tłum, który towarzyszył mi przez cały czas trwania tego wydarzenia. To było szaleństwo!

Pierwsze dzieło stworzone na żywo było początkiem PopBangColour. Artysta Ian nie oglądał się na siebie i już wkrótce zaczął po raz kolejny tworzyć na żywo, na oczach publiczności, kolejne swoje unikatowe prace o tematyce motoryzacyjnej.

https://youtu.be/0RCYzl5bIBU

Jedno z najznamienitszych dzieł, jakie stworzył PopBangColour, powstało z okazji 70-lecia Ferrari i zostało zaprezentowane podczas włoskiego Grand Prix 2017. FIA zleciło Ianowi namalowanie trzech najszybszych zawodników. I jak się okazało – to było nie lada wyzwanie:

Pogoda była okropna, padało niemal bez przerwy. Ale to było równocześnie wspaniałe doświadczenie – Tifosi wspierali mnie swoją pasją, dzięki czemu byłem w stanie wyrobić się na czas.

Ian współpracował podczas World Endurance Championship i Ferrari Racing Days, a także przy okazji wielu innych wydarzeń, które odbywały się zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą. Nieprzerwanie w jego pracy pojawiały się samochody z Maranello:

To tak wyjątkowa marka. Kocham malować Ferrari i kocham markę za pasję, z jaką tworzą swoje samochody. Ferrari F40 jest jednym z moich ulubionych dzieł i jednocześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Wciąż mam w swoim studiu oryginalne „Hawthorn Dino” (namalowane podczas Festiwalu Prędkości Goodwood) i zapewne ono tutaj pozostanie. Ferrari zawsze będzie miało specjalne miejsce w moim sercu.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
2., 8. i 15. miejsce na torze Mugello
Next post
Ferrari 290 MM sprzedane za 22 mln dolarów. Jeździły nim legendy F1

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Oto artysta, który tworzy przy pomocy samochodzików RC