fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat 8V Coupe by Vignale 1954 trafi na aukcję RM Sotheby’s

Fiat 8V Coupe by Vignale 1954 trafi na aukcję RM Sotheby’s

W sobotę, 24 października 2020 roku, na aukcji RM Sotheby’s w Indianie zostanie sprzedany Fiat 8V Coupe by Vignale. Cena auta w drodze licytacji może sięgnąć nawet 1,65 mln dolarów.

Fiat 8V był gwiazdą genewskiego salonu w marcu 1952 roku. Wkrótce trafił do produkcji, która została zakończona zaledwie po 2 latach, na przestrzeni których z fabryki zjechało zaledwie 114 egzemplarzy. Na kolejnej edycji targów motoryzacyjnych w Genewie zadebiutowała odmiana Demon Rouge. Michelotti postanowił przedstawić swoją subtelniejszą wariację tej odmiany, którą opracował na bazie 8V o numerze podwozia 106.000080, który jest przedmiotem aukcji o nr 2238. 

W stosunku do Demon Rouge auto zyskało bardziej konwencjonalną linię dachu oraz nieco zmienione tylne szyby. Przód pozostał niemal niezmieniony, w przeciwieństwie do ostro ściętego tyłu. Wnętrze tego egzemplarza jest proste i spartańskie – kierowca siedzący w fotelu kubełkowym może w pełni skupić swoją uwagę na drodze trzymając w dłoniach drewnianą obręcz kierownicy.

Kompletny 8V został dostarczony w listopadzie 1955 roku do Giuseppe Gattaiego, mieszkańca nadmorskiego miasteczka Viareggio w Luca, na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego. Auto otrzymało numer rejestracyjny LU 22827. Wkrótce pojazd trafił do Belgii, do kolekcji Ericha Trabera, wraz z kilkoma innymi egzemplarzami 8V. Samochód doczekał się pełnej renowacji, zachowując oryginalny silnik. 

Fiat 8V Coupe by Vignale z 1964 roku trafił do USA specjalne z myślą o wzięciu udziału w aukcji RM Sotheby’s. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Previous post
Ferrari F8 Spider jest zaskakująco dobre w codziennym użytkowaniu
Next post
Alfa Romeo TZ3 Stradale Zagato z 2010 trafi „pod młotek”

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Fiat 8V Coupe by Vignale 1954 trafi na aukcję RM Sotheby’s