fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat-Abarth 750 GT Double Bubble Zagato 1960 trafi pod młotek

Fiat-Abarth 750 GT Double Bubble Zagato 1960 trafi pod młotek

Na aukcji RM Sotheby’s wystawiony został Fiat-Abarth 750 GT Double Bubble Zagato z 1960 roku. Egzemplarz w bardzo dobrym stanie należał do kolekcji Toma Mittlera. Jego cena w drodze licytacji może osiągnąć nawet 100 000 dolarów.

Carlo Abarth przejął w 1949 r. słynnego powojennego włoskiego producenta Cisitalia, zmieniając nazwę samochodów w inwentarzu. Wyruszył na podbój wyścigowych zmagań, dysponując utalentowanymi kierowcami oraz zmodyfikowanymi Fiatami, w tym 750 i 600. Dzięki zastosowaniu innego wałka rozrządu, większego gaźnika i koła zamachowego, udało się osiągnąć wzrost mocy do 40 KM w silniku o pojemności 750 cm³.

Wkrótce wysoko ceniony producent nadwozi – Zagato – zaprojektował konstrukcje na potrzeby modeli coupe Abartha, tworząc zaokrąglone, opływowe nadwozie z niskim dachem. W początkowej fazie rozwoju koncepcja była na tyle niepraktyczna, że ostatecznie dodano dwa wybrzuszenia na dachu z myślą o komforcie podróżujących. 

Oferowane Zagato 750 GT zasiliło kolekcję Toma Mittlera w 1989 roku. Pojazd został odrestaurowany. Stan techniczny pojazdu jest bardzo dobry. W momencie katalogowania licznik Fiata-Abartha wskazywał przebieg 31 089 mil, czyli nieco ponad 50 000 kilometrów.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Poprzedni wpis
Ghibli i Quattroporte w odmianach Trofeo zadebiutują 10 sierpnia 2020
Następny wpis
Alfa Romeo Racing ORLEN i Scuderia Ferrari gotowe na GP Wielkiej Brytanii

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Fiat-Abarth 750 GT Double Bubble Zagato 1960 trafi pod młotek