fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Fiat Centoventi z nagrodą Best Concept Car of 2019

Fiat Centoventi z nagrodą Best Concept Car of 2019

Car Design News ogłosił dziś wyniki Car Design Awards 2019, corocznego konkursu. Fiat Centoventi otrzymał nagrodę w kategorii Concept Car. Zdaniem jury składającego się z 18 dyrektorów ds. wzornictwa, ten rewolucyjny samochód „wyróżnia się innowacyjną koncepcją modułową i wyjątkowym wykorzystaniem kolorów i materiałów”.

Olivier François, prezes Fiat Brand Global, jest dumny z otrzymanego przez Centoventi wyróżnienia:

Zdobycie tej nagrody sprawia, że jestem niezwykle dumny, a jury o tak wysokim międzynarodowym kalibrze podkreśliło znaczenie wzornictwa w projekcie Centoventi. Taka jest wizja Fiata dotycząca przyszłości demokratycznej mobilności elektrycznej, opartej na ponad 120-letniej historii. Koncept Fiata Centoventi to „czyste płótno”, które należy pomalować zgodnie z gustem i wymaganiami klientów: rzeczywiście, Centoventi zostało zaprojektowane z największą swobodą i wyobraźnią w zakresie kolorystyki, konfiguracji wnętrz, dachu i systemu informacyjno-rozrywkowego, a nawet gamy oferowanych baterii modułowych. Stanowi to zatem radykalną zmianę w paradygmacie motoryzacji. To naprawdę jedna z mocnych stron tego konceptu: nie trzeba już dłużej czekać na zakup nowego samochodu mając świadomość, że zawsze jest czas na jego przekonfigurowanie.  Centoventi uosabia zatem koncepcję Fiata „mniej znaczy więcej”, przez którą rozumiemy usunięcie z samochodu wszystkiego, co niepotrzebne lub skomplikowane, pozostawiając klientowi możliwość wyrażenia swojej wyobraźni i preferencji. Centoventi jest autem minimalistycznym i to jest istota jego ekstremalnych możliwości personalizacyjnych, co czyni go tak fajnym.

Podczas światowej premiery na Geneva Motor Show w 2019 roku, Fiat Concept Centoventi podszedł do tematu elektrycznej mobilności z innowacyjnym modelem biznesowym: jest zarówno minimalistyczny, jak i w pełni konfigurowalny, pod względem wszystkich szczegółów i na każdym etapie swojego cyklu życia. Dostępna jest tylko jedna linia produkcyjna, którą można dostosować za pomocą programu 4U, z możliwością wyboru pomiędzy 4 pokryciami dachowymi, 4 zderzakami, 4 wzorami kół  i 4 kolorami nadwozia. Akcesoria wewnętrzne są wymienne i mogą być instalowane w trybie plug-and-play – od kieszeni na aparaty i schowki, po siedzenia i foteliki dziecięce – bezpośrednio przez klienta. Nawet zasięg jest modułowy: dzięki innowacyjnej architekturze akumulatorów może być zróżnicowany, w zależności od wymagań klienta – od 100 do 500 km, idealny do jazdy zarówno w mieście, jak i na weekend nad morzem lub w górach.

Klaus Busse, dyrektor ds. wzornictwa FCA w regionie EMEA, podsumował otrzymane przez Centoventi wyróżnienie: 

Sukces Centoventi odzwierciedla wspaniałą współpracę pomiędzy projektantami Centro Stile Fiata i naszymi inżynierami w zakresie realizacji wizji szefa marki.  Otrzymanie tego wyróżnienia jest niezwykłym zaszczytem dla całego zespołu, zwłaszcza ze względu na jury, złożone z międzynarodowych sław, które żyją w teraźniejszości, ale oceniają oczyma przyszłości i pomagają w procesach twórczych.

Od 1999 r. Car Design News (CDN) jest wiodącym źródłem informacji dla projektantów samochodów na całym świecie, dostarczającym bezcenne informacje, porady i spostrzeżenia studentom i dyrektorom ds. wzornictwa: stronę Car Design News odwiedza co roku ponad 500 000 unikalnych użytkowników.

Co ciekawe, Fiat Centoventi w czwartym kwartale 2019 roku otrzymał też nagrodę Red Dot Award.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
300 Fiatów 500 zasiliło flotę PANEK CarSharing
Next post
Giulia i Stelvio w ostatnim epizodzie Storie Alfa Romeo

1 Comment

  1. Zorro
    28 lipca 2020 at 19:15 — Odpowiedz

    Wygląda jak stary projekt z z wczesnych lat 90 tych Maluch 2000 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Fiat Centoventi z nagrodą Best Concept Car of 2019