fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Koncepcyjny Fiat Centoventi otrzymał nagrodę „Red Dot Award”

Koncepcyjny Fiat Centoventi otrzymał nagrodę „Red Dot Award”

Fiat Centoventi otrzymał prestiżowe wyróżnienie Red Dot Award 2019 w kategorii Design Concept. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 25. września 2019 roku w Marina Bay w Singapurze. Nagrody Red Dot Design są przyznawane od 1955 roku w trzech kategoriach – Product Design, Communication Design i Concept Design

O wynikach plebiscytu decydowało jury składające się z 21 najlepszych na świecie profesjonalistów i wykładowców specjalizujących się w designie. Projekty oceniano z uwzględnieniem wielu kryteriów, w tym innowacyjności, jakości, funkcjonalności czy w ujęciu zrównoważonego rozwoju. W tym roku wpłynęło ponad 5500 propozycji z 55 krajów.

Swojego zadowolenia z rozstrzygnięcia konkursu nie ukrywał Olivier Francois, dyrektor generalny marki Fiat:

Jestem niezwykle dumny z otrzymanej Red Dot Award. W rzeczywistości ta prestiżowa nagroda odzwierciedla wyjątkową innowacyjność i znaczenie koncepcyjnego Fiata Centoventi, z implikacjami sięgającymi daleko poza sam świat motoryzacyjny i jest kolejnym prezentem urodzinowym z okazji 120-lecia marki. Fiat Concept Centoventi wyraża wizję dotyczącą „demokratycznej” mobilności elektrycznej, nieograniczonej do kontekstu miejskiego oraz ucieleśnia przekonanie Fiata, że „mniej znaczy więcej”. W rzeczywistości Fiat Concept Centoventi przekształca „mniej” w „więcej” – jest mniej masywny, mniej kosztowny i mniej przeładowany, ale także bardziej dostosowany do potrzeb i bardziej przyjazny dla środowiska. Jednym słowem, jeszcze bardziej fiatowski.

Nazwa Centoventi po włosku oznacza 120 i nawiązuje właśnie do rocznicy marki. Pojazd wyróżnia się innowacyjnym wnętrzem złożonym z wielu łatwych do podmiany elementów. Na konsoli centralnej znajdziemy specjalne otwory umożliwiające przymocowanie wybranych akcesoriów. To krok w stronę indywidualizacji. W zamyśle producenta klienci mogliby dokupić około 120 elementów w salonie, przez internet lub na rynku wtórnym. Alternatywnie można byłoby je wydrukować za pomocą drukarki 3D.

Pojazd mierzący 3680 mm długości, 1527 mm wysokości i 1740 mm szerokości, przy rozstawie osi 2430 mm, dysponuje zasięgiem od 100 do 500 kilometrów w zależności od tego, w ile baterii zostanie wyposażony. Każda kolejna dodaje 100 kilometrów zasięgu. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Tak wygląda znaczek pocztowy na 70-lecie Abartha
Następny wpis
90 lat temu Maserati Tipo V4 ustanowiło rekord w Cremonie

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Koncepcyjny Fiat Centoventi otrzymał nagrodę „Red Dot Award”