fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Ikoniczna Miura SVR odrestaurowana w Polo Storico

Ikoniczna Miura SVR odrestaurowana w Polo Storico

Lamborghini Polo Storico dokonało renowacji ikonicznej Miury SVR. Przy okazji przekazania pojazdu właścicielowi, samochód został wystawiony na pokaz na japońskim torze Nakayama Circuit.

Z dokumentów wynika, że Lamborghini wyprodukowało w zakładzie Sant’Agata Bolognese zaledwie 763 Miury w latach 1966-1972. Ten konkretny egzemplarz, który trafił do Lamborghini Polo Storico, wyjechał z fabryki jako odmiana S w zielonym kolorze Verde Miura i czarnym wnętrzem. Dnia 30 listopada 1968 roku został dostarczony do salonu Lamborauto w Turynie, we Włoszech, niedługo po oficjalnym debiucie pojazdu podczas 50. targów motoryzacyjnych Turin Motor Show.

Samochód o numerze nadwozia 383 zmieniał właścicieli w obrębie rodzimego kraju aż 8 razy, nim został kupiony przez Niemca, Heinza Strabera, w 1974 roku. To właśnie on zdecydował się zabrać Miurę z powrotem do Sant’Agata Bolognese, zlecając jej konwersję do odmiany SVR, co zajęło aż 18 miesięcy. W 1976 auto trafiło w ręce nowego właściciela o nazwisku Hiromitsu, pochodzącego z Japonii. Samochód szybko stał się sensacją do tego stopnia, że posłużył jako inspiracja do stworzenia serii komiksowej o nazwie Circuit Wolf. Miura SVR zyskała wówczas miano żywej legendy dzięki firmie Koyosho, która stworzyła wiernie odwzorowane modeliki tego pojazdu w skali 1:18.

Ostatecznie, Miura SVR trafiła do Polo Storico, o czym wspomniał Paolo Gabrielli, dyrektor Lamborghini Polo Storico:

Pełna renowacja zajęła 19 miesięcy i wymagała od nas innego podejścia do tematu. Oryginalny arkusz produkcyjny nie był w ogóle pomocny, ponieważ oparliśmy się głównie na specyfikacji z 1974 roku. Wyzwanie dla zespołu Polo Storico było jeszcze bardziej zniechęcające zważywszy na stan samochodu, w jakim dotarł on do Sant’Agaty (w kawałkach), chociaż wszystkie części były na miejscu. Jedyne zmiany w stosunku do pierwotnej specyfikacji polegały na zastosowaniu 4-punktowych pasów bezpieczeństwa oraz innych siedzeń. Zostały one zamówione przez klienta i mają na celu poprawę bezpieczeństwa podczas wydarzeń motoryzacyjnych odbywających się na torze.

W marcu 2018 roku Lamborghini Polo Storico świętowało 50-lecie Espady i Islero na Techno Classica Essen. Nieco później, portfolio włoskiej firmy z Sant’Agata Bolognese zostało rozszerzone o kolejny projekt – Miurę, która niegdyś należała do Roda Stewarta.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Poprzedni wpis
Alfa Romeo Giulia wygrała w konkursie „Compasso d'Oro ADI”
Następny wpis
Ferrari gotowe, by Leclerc zastąpił Raikkonena?

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
Udostępnij

Ikoniczna Miura SVR odrestaurowana w Polo Storico