fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Jeden z 15 egzemplarzy Fiata 8V Ghia Supersonics na sprzedaż

Jeden z 15 egzemplarzy Fiata 8V Ghia Supersonics na sprzedaż

Legendarny, historyczny model produkcyjny Fiata8V – został trafnie opisany przez Road & Track w 1952 roku jako „największa niespodzianka roku”. I właśnie taki pojazd trafił na aukcję RM Sotheby’s. Auto o numerze podwozia 106.000041 z 1953 roku może osiągnąć kwotę od 1 750 000 do 2 200 000 dolarów.

Chociaż Fiat sięga korzeniami do 1899 roku i już od początku XX wieku budował samochody wyczynowe, po II wojnie światowej firma była znana głównie z masowej produkcji aut dla zwykłego człowieka, takich jak malutki Topolino.

Dlatego też debiut modelu V8 był nie lada zaskoczeniem. Auto oferowało potężną jednostkę z lekkiego stopu aluminium, podwozie Siata i niezależne zawieszenie. Carrozzeria Ghia z Turynu opracowała nadwozia do około 30 do 40 spośród 114 egzemplarzy. Najbardziej urzekające były te stworzone przez Giovanniego Savonuzziego, w stylu Jet Age, znane po prostu jako Supersonic. Powstało ich zaledwie 15.

Konstrukcja Supersonic została pierwotnie zaprojektowana z myślą o samochodzie wyścigowym Alfy Romeo. Podobna stylizacja podwozia 8V została zamówiona przez amerykańskiego projektanta Paula Farago, a następnie pojawiło się 14 kolejnych egzemplarzy, spośród których wszystkie różniły się szczegółami, ale pozostawały w dużej mierze zgodne z oryginalnym. 

Uznawane są za najbardziej poszukiwane i pożądane 8V, ponieważ mogą pochwalić się najlepszym połączeniem awangardowego wzornictwa z epoki samolotów odrzutowych. Nawet dziś są zadziwiająco nowoczesne i robią wrażenie wszędzie tam, gdzie się pojawią.

Projektant General Motors, Henry de Segur Lauve, artysta koncepcyjny stojący za oryginalnym prototypem Corvette i innymi znaczącymi samochodami, uczestniczył w oficjalnym debiucie projektu Supersonic podczas Paris Auto Show w 1953 roku. Pan Lauve został zaskoczony stylistyką nowego modelu i złożył zamówienie na własny egzemplarz, który wykończono na biało, z niebieskim wnętrzem. Typowy dla 8V samochód posiadał znakomite wyposażenie, w tym wnętrze ze skomplikowanym prędkościomierzem z łopatkami Ghia za kierownicą z drewnianą obręczą.

Pan Lauve skontaktował się z Fiatem mniej więcej rok później, skarżąc się na trudności z silnikiem swojego samochodu w codziennym użytkowaniu. Otrzymał dość zabawną odpowiedź zamieszczoną w książce Tony’ego Adriaensensa Otto Vu. Producent był zdziwiony przeznaczeniem auta, ponieważ w jego zamyśle pojazd miał służyć do amatorskich wyścigów.

Mimo to Fiat zgodził się na dostarczenie nowego silnika pod warunkiem, że pan Lauve zwróci oryginalny silnik. Co ciekawe, stara jednostka nigdy nie została zwrócona Fiatowi, tylko zamontowana w innym 8V Supersonic. W pewnym momencie, przed umieszczeniem nowego silnika, pan Lauve prowadził samochód z 283 V-8 Chevroleta pod maską.

Supersonic 8V, niezależnie od jednostki napędowej, był ważny dla rodziny Lauve’a, która go trzymała w swojej kolekcji najprawdopodobniej dłużej niż inni posiadacze tego modelu. Auto zostało sprzedane w 1991 roku. W 1994 roku pojazd trafił do Erica Nielsena z Kalifornii i został odrestaurowany. Zamontowano w nim oryginalny silnik o numerze 000060. Czynności warsztatowe zostały wykonane z najwyższą starannością. Samochód wkrótce został przejęty przez kolejnego właściciela, który wystawił go na sprzedaż za pośrednictwem RM Sotheby’s. Auto jest w stanie niemal idealnym i nadaje się do startów w takich wydarzeniach, jak np. California Mille, Colorado Grand, a nawet Mile Miglia

Niewielu Supersoników ma tak znaną, barwną i fascynującą historię, jak samochód Henry’ego Lauve’a, zachowany i utrzymywany przez legendarnego projektanta z Detroit, człowieka, który doceniał wykwintną i zaawansowaną stylizację. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: RM Sotheby’s

Previous post
Aurelia B20 GT Series 6 Coupe by Pinin Farina do kupienia na aukcji
Next post
Fiat Dino 2400 Spider by Pininfarina 1970 trafi na aukcję

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Jeden z 15 egzemplarzy Fiata 8V Ghia Supersonics na sprzedaż