Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Kolejna edycja FIA Girls on Track zbliża się do końca

Kolejna edycja FIA Girls on Track zbliża się do końca

Ostatni etap programu FIA Girls on Track – Rising Stars rozpoczął się 9 listopada 2021 roku w Maranello. Jest to druga edycja inicjatywy prowadzonej przez Komisję Kobiet w Motorsporcie FIA, we współpracy z FDA (Ferrari Driver Academy) i projektem Deborah Mayer’s Iron Dames

Celem jest promowanie kobiet w motorsporcie, wspieranie najbardziej utalentowanych młodych dziewcząt w wieku od 12 do 16 lat na ich drodze do profesjonalnej kariery w wyścigach. W ciągu najbliższych pięciu dni cztery utalentowane młode osoby zmierzą się z bardzo wymagającymi zadaniami przygotowanymi przez ekspertów z FDA. Kandydatki będą miały za zadanie przekonać inżynierów z Maranello, że zasługują na dołączenie do Mayi Weug i zostanie drugą w historii kobietą-kierowcą, która przywdzieje barwy Ferrari w Akademii Maranello.

Aby dostać się do tego etapu, cztery dziewczyny przeszły przez kilka procesów selekcji, w tym testów fizycznych, jak również jazdy gokartami, a następnie samochodami Formuły 4 z Winfield, szkoły w Le Castellet. Wyboru dokonali członkowie komisji FIA Women in Motorsport, na czele której stoi była gwiazda rajdów – Michéle Mouton. Towarzyszą jej instruktorzy z Paul Ricard i eksperci FDA, a sama Maya Weug była zainteresowanym obserwatorem.

Kandydatki, które chcą dołączyć do Akademii to: 14-letnia Victoria Blokhina z Rosji, 15-letnia Clarissa Dervic i 16-letnia Laura Camps Torras z Hiszpanii oraz kolejna 16-latka z Brazylii, Julia Ayoub. Julia była jedną z finalistek w zeszłym roku. W piątek i sobotę zwyciężczyni z 2020 roku, Maya Weug, przyjedzie na tor w Fiorano, aby ustalić czas okrążenia referencyjnego dla czterech kandydatek. Wszystkie zasiądą za kierownicą Formuły 4 Tatuus, wyposażonego w te same opony Pirelli, które są używane w mistrzostwach Włoch.

Jak zwykle na obozach ewaluacyjnych FDA dziewczyny będą w pełni zanurzone w świecie Ferrari. W Maranello wezmą udział w lekcjach teorii, testach fizycznych i sprawnościowych, a także będą uczyć się o komunikacji. Przejdą również przez parę sesji w symulatorze.

Program w Ferrari skończy się w sobotę po południu, po czym dziewczyny opuszczą Maranello. W ciągu kilku następnych dni eksperci będą szczegółowo analizować wszystkie dane z toru i aktywności poza torem – wszystko po to, aby wybrać kandydatkę najbardziej godną dołączenia do Ferrari Driver Academy.

Parę słów na temat zawodniczek powiedziała Michèle Mouton:

Widzieliśmy potencjał rozwijających się młodych zawodniczek w całej drugiej edycji FIA Girls on Track – Rising Stars, i to jest tak ważne, że możemy pomóc im zrobić kolejny krok w profesjonalnym i ustrukturyzowanym środowisku. Cztery z nich pokazały determinację, charakter, a także postęp i wiem, że wszystkie one będą korzystać z tej wyjątkowej okazji w Ferrari Driver Academy.

Na ten temat wypowiedział się także Laurent Mekies, pastujący rolę dyrektora wyścigowego Scuderia Ferrari:

Cieszymy się, że możemy być gospodarzem drugiej edycji programu „FIA Girls on Track-Rising Stars” w Maranello i Fiorano. Polega to na tym, że współpracujemy z FIA (Fédération Internationale de l’Automobile) i Iron Dames, aby wyszukać najbardziej utalentowane młode kobiety i zaoferować im możliwość rozwoju w bardzo konkurencyjnym świecie sportów motorowych.

W 2021 roku po raz pierwszy młoda dziewczyna – Maya Weug – ścigała się przez sezon w barwach FDA, a przykład, jaki dała, będzie ważny dla czterech uczestniczek, które będą z nami w tym tygodniu. Praca z młodymi kierowcami jest priorytetem dla Scuderia Ferrari, nie tylko w celu znalezienia talentów i prowadzenia ścieżki rozwoju, aby pewnego dnia może ścigać się z Prancing Horse, ale także dlatego, że chcemy, aby sport motorowy był bardziej dostępny, niezależnie od płci osoby lub zasobów. I ten program, wraz ze Światowym Programem Skautowym FDA, jest jednym z filarów naszej strategii.

Dlatego życzę Victorii, Clarissie, Laurze i Julii wszystkiego najlepszego. Przeżyjcie te dni w Ferrari z determinacją i uśmiechem. A przede wszystkim cieszcie się tym doświadczeniem.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Ferrari wygrało spór sądowy przeciwko Mansory dotyczący plagiatu FXX K
Next post
Lancia nakreśliła plany ekspancji na rynku europejskim

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Back
SHARE

Kolejna edycja FIA Girls on Track zbliża się do końca