fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Lamborghini Marzal po raz pierwszy wyjechało na drogi od 1967 roku

Lamborghini Marzal po raz pierwszy wyjechało na drogi od 1967 roku

7 maja 1967 roku, niedługo przed rozpoczęciem Grand Prix Monte Carlo Formuły 1, jego wysokość Rainier III, książę Monako, przejechał honorowe okrążenie na torze w prototypowym Lamborghini Marzal. Księżniczka Grace siedziała na miejscu pasażera. Auto z przeszklonymi drzwiami z miejsca stało się legendą.

Od tamtego czasu słuch o tym prototypie zaginął. Auto zostało ukryte. Pojawiało się sporadycznie na nielicznych wydarzeniach. A po ponad 50 latach po raz kolejny zwróciło na siebie uwagę wszystkich przy okazji 11. edycji Grand Prix de Monaco Historique, wspieranym przez Lamborghini Polo Storico. Wyjątkowym pojazdem pokonano dokładnie tę samą trasę, co przed laty.

Lamborghini Marzal

Ten wyjątkowy prototyp zadebiutował na targach motoryzacyjnych Geneva Motor Show w 1967 roku, na kilka miesięcy przed pojawieniem się w Monako. Koncept zaprojektował Marcello Gandini, który wówczas pracował dla Bertone. To była pierwsza próba stworzenia 4-drzwiowego samochodu przez Lamborghini.

Marzala oparto o przedłużoną płytę podłogową Miury. Auto napędzał umieszczony z tyłu 2-litrowy silnik, będący jedynym V6, jakie wyprodukowało Lamborghini. Na tle konwencjonalnych pojazdów prototyp wyróżniał się całkowicie przeszklonymi drzwiami unoszonymi do góry oraz swoją niewielką wysokością, wynoszącą zaledwie 1100 mm.

Ostatecznie Lamborghini nie spodobał ten projekt, dlatego też powstał zaledwie jeden egzemplarz Marzala, a kolejną próbą opracowania 4-drzwiowego pojazdu była Espada.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Valentino Balboni
Poprzedni wpis
Lamborghini świętowało 50-lecie rozpoczęcia pracy Valentino Balboniego
Następny wpis
Lancia Klub Polska – najbardziej rodzinny klub w Polsce

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Lamborghini Marzal po raz pierwszy wyjechało na drogi od 1967 roku