fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Lamborghini uhonorowało Ferdinanda K. Piëcha modelem Sián

Lamborghini uhonorowało Ferdinanda K. Piëcha modelem Sián

Włoski producent z Sant’Agata Bolognese podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie ogłosił pełną nazwę najnowszego modelu, która brzmi Sián FKP 37. Ten ostatni człon wraz z numerem jest nawiązaniem do Ferdinanda Karla Piëcha urodzonego w 1937 roku. 

To właśnie ten człowiek odegrał bardzo istotną rolę w przejęciu Automobili Lamborghini w 1998 roku przez Audi AG, należącą do Volkswagen Group. Ferdinand, piastujący funkcję prezesa zarządu w latach 1993-2002, od razu dostrzegł potencjał włoskiej marki, o czym wspomniał Stefano Domenicali, obecny prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini:

Prof. dr. Piëch zrozumiał atrakcyjność i potencjał marki Lamborghini i wyobraził sobie to, jak mogłaby ona wpisać się w portfolio Grupy Volkswagena, zachowując jednocześnie unikalną włoską tożsamość w dziedzinie produkcji samochodów sportowych, designu i inżynierskiego DNA. Ferdinand był inżynierem i innowatorem, szczególnie doceniającym atrakcyjność kultowego układu napędowego Lamborghini V12, z którego dziś korzysta Sián FKP 37, łącząc pionierską technologię hybrydową. Lamborghini Sián FKP 37 jest wyrazem uznania dla roli, jaką Piëch i Volkswagen Group odegrały w rozwoju naszej marki, jak również pojazd ten stanowi zapowiedź innowacyjnej drogi przyszłości.

Lamborghini Sián FKP 37 wyróżnia się unikalną technologią hybrydową, w tym zastosowanym superkondensatorem na potrzeby hybrydyzacji, a także nowymi materiałami oraz niezrównanymi osiągami. Jego futurystyczny design ma wyraźnie wskazywać na elektryfikacje i przełomową technologię hybrydową. Sama nazwa w dialekcie bolońskim oznacza błysk lub błyskawicę.

Układ napędowy wytwarza łączną moc 819 KM. Na każdy koń mechaniczny przypada zaledwie 1 kilogram masy! Sprint od 0 do 100 km/h wynosi mniej niż 2,8 sekundy, a prędkość maksymalna przekracza 350 km/h. Powstaną zaledwie 63 egzemplarze, a każdy z nich będzie kosztować od dwóch milionów euro. 

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Fiat 500X Sport zadebiutował we Florencji
Next post
Lamborghini & Design Concorso d'Eleganza zawita do Wenecji i Triestu

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Lamborghini uhonorowało Ferdinanda K. Piëcha modelem Sián