fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Maserati planuje wprowadzić na rynek 6 modeli zelektryfikowanych do 2025 roku

Maserati planuje wprowadzić na rynek 6 modeli zelektryfikowanych do 2025 roku

Do 2025 roku w gamie Maserati będzie aż 6 modeli zelektryfikowanych, sprzedawanych jako warianty pod wspólnym szyldem Folgore, oznaczającym po włosku pioruny. Dyrektor działu ds. planowania produktów – Alessio Barausse – zapowiada tym samym tzw. „BEVolucję”, nawiązując do określenia BEV (auta zasilane bateriami – battery-electric vehicle).

Nowe modele będą wyposażone w 3 silniki elektryczne: jeden z nich zostanie umieszczony z przodu, a pozostałe dwa – z tyłu. Każdy ma generować taką samą moc, przekazując moment obrotowy na najbliższą oś. Tym samym Folgore będą dysponować napędem na wszystkie koła, ale wciąż zachowają bardziej tylnonapędową charakterystykę. Podczas gdy przedstawiciele Maserati nie chcieli zdradzać zbyt wielu szczegółów, o tyle według obecnych założeń warianty elektryczne mają korzystać z baterii o pojemności 100 kilowatogodzin. 

O planach opowiedział kierownik projektu GranTurismo, Davide Danesin:

Dla klientów w tych luksusowych segmentach planujemy zaoferować tylko najlepsze pod względem mocy i zasięgu baterie, dlatego nie planujemy mniejszych pakietów, które mogłyby zaoszczędzić trochę pieniędzy przy zakupie kosztem wydajności i zasięgu.

Jeszcze nie wiadomo, kto będzie dostawcą ogniw akumulatorowych. Wiadomo jedynie, że baterie będą montowane w Battery Hub, w Turynie. Ponadto producent umożliwi korzystanie z superszybkich ładowarek, umożliwiających uzupełnienie baterii w czasie 5 minut do poziomu umożliwiającego przejechanie 130 dodatkowych kilometrów. 

Maserati spodziewa się, że auta zelektryfikowane będą stanowiły spory odsetek wszystkich sprzedawanych pojazdów. Dyrektor generalny FCA Mike Manley zapytany podczas debiutu MC20 o to, ile spośród wszystkich 75 000 egzemplarzy sprzedawanych na całym świecie modeli Maserati w 2025 roku będzie elektrycznych, odpowiedział enigmatycznie, że pewnego dnia wszystkie, tylko jeszcze nie wiadomo, kiedy to się stanie.

Autor: Tomasz Nowak

Zdjęcia: Materiały prasowe

Previous post
Ferrari 225 Sport Spider by Vignale
Next post
Maserati A6 1500/3C Berlinetta by Pininfarina sprzedane na aukcji

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back
SHARE

Maserati planuje wprowadzić na rynek 6 modeli zelektryfikowanych do 2025 roku