fbpx
Napisz do nas! redakcja@forzaitalia.pl

Najlepszy pick-up Fiata

Najlepszy pick-up Fiata

W dużym uproszczeniu sprzedaż samochodu opiera się na złotej zasadzie: ma być atrakcyjnie cenowo, a produkt ma spełniać wymagania klienta. Zasadę tę stosuje Fiat Professional. Dzięki temu jest bezapelacyjnym liderem sprzedaży samochodów dostawczych na naszym rynku.

W ofercie włoskiej marki jest bardzo duża różnorodność oferowanych modeli. Znajdziemy tu małe, jak i duże samochody dostawcze. W roku 2015 do oferty dołączył duży pick-up – Fullback. Auto występuje jako 2- i 4-drzwiowy pickup (Single Cab, Double Cab) oraz 2-drzwiowa wersja z przedłużoną kabiną (Extended Cab), a także jako podwozie do zabudowy. To głos rozsądku i naturalna konkurencja dla choćby Toyoty Hilux czy Volkswagena Amaroka.

O tym, jak mocnym graczem w gronie samochodów typu pick-up jest Fiat Fullback, świadczy tytuł „Pick-up of the Year 2017” przyznany przez czytelników francuskiego czasopisma „4×4 magazine”.

Do tej pory w ofercie Fiata był mały pick-up – Strada, jednak nie przyjął się na polskim rynku i należy do rzadkości na naszych drogach. To jeden z nielicznych przypadków, gdzie Fiat (w tym przypadku Fiat Professional) nie odniósł sukcesu.

Większy brat ma wszystko co potrzebne, by zagrozić największym konkurentom. Mnogość wersji nadwoziowych, dosyć bogate wyposażenie oraz ponadprzeciętne możliwości transportowe. Ładowność ponad 1000 kg i maksymalna masa ciągniętej przyczepy przekraczająca trzy tony – te wartości muszą budzić szacunek. Mocną stroną Fullbacka jest również napęd na cztery koła. Dzięki elektronicznemu selektorowi trybu napędu 4WD (jedynemu w swoim rodzaju), użytkownik może z łatwością włączyć centralny samoblokujący się mechanizm różnicowy typu Torsen, obsługiwany przez trzy elektronicznie sterowane sprzęgła, które dbają o przekazywanie momentu obrotowego na koła w czasie rzeczywistym w oparciu o przeanalizowane warunki drogowe i prędkość. Wykorzystanie reduktora pozwala dostarczyć większy moment obrotowy na ekstremalnych, off-roadowych trasach i przy pełnym załadunku.

Fiat Fullback

Pewnym mankamentem rzucającym cień na dobrze przygotowany pojazd jest wybór jednostek napędowych – a właściwie brak wyboru. Pod maskę może trafić tylko jedna jednostka, czyli diesel o pojemności 2,4 l w dwóch wariantach mocy – mocniejszy rozwija moc 180 KM, słabszy zaś ma 150 KM.

W przypadku Strady zabrakło najważniejszego – pomysłu na promocję modelu, pewnego planu marketingowego. Fullback już teraz jest o krok do przodu. Może brak go w telewizji w każdym bloku reklamowym, nie atakuje też natarczywie z bilbordów w największych miastach w Polsce. Rozgłos zdobywa przez „FIM Motocross World Championship MXGP”, którego Fiat Professional jest oficjalnym sponsorem. To jedno z największych wydarzeń motocrossowych w Europie. Marka Fiat Professional była również sponsorem tytularnym Mistrzostw w Belgii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii w 2016 roku. Mistrzostwa Świata są „domem” dla Tony’iego Cairoli, ośmiokrotnego Mistrza Świata, którego sponsorem aż do 2018 roku jest Fiat Professional i który zawsze będzie podróżował swoim nowym pick-upem.

Fiat Fullback nagroda

Czy staranne przygotowanie, mnogość wersji wyposażeniowych i nadwoziowych oraz pierwsze sukcesy w prasie sprawią, że Fullback odniesie sukces niczym Ducato? Niestety nie. Tego możemy być pewni. Ale nie ze względu na jakieś braki czy niedociągnięcia. Samochody typu pick-up nie cieszą się w Polsce zbyt dużym zainteresowaniem. Za to możemy być pewni, że Fiat jest fajną alternatywą dla Volkswagena czy Toyoty. I tu wcale nie stoi na straconej pozycji.

Tekst: Paweł Oblizajek

Zdjęcia: FCA

Poprzedni wpis
Festiwal Viva l'Italia podczas Dni Łodzi
Następny wpis
Lancia Delta S4 zimową porą

2 komentarze

  1. Ktos
    21 grudnia 2016 at 11:06 — Odpowiedz

    Przeciez to jest L200, prosze czy mozecie wskazac roznice? Artykul napisany jako by to bylo dziecko fiata a to L200 robione przez M~ nawet w ich fabryce..

    • 21 grudnia 2016 at 20:59 — Odpowiedz

      “KTOŚ”: rebranding to nie jest jakaś nowość, Fiat tylko na tym korzysta, nikt nie twierdzi, że jest inaczej niż piszesz 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back
Udostępnij

Najlepszy pick-up Fiata